Popletené želvy. Místo do moře zamířily do restaurace

vk
22. 8. 2008 19:37
Popletená mláďata ztratila orientaci
Želvy mořské mají zvláštní instinkt. Hned po vylíhnutí se vydají zpět do moře. Většinou
Želvy mořské mají zvláštní instinkt. Hned po vylíhnutí se vydají zpět do moře. Většinou | Foto: Reuters

Řím - Asi šedesát čerstvě vylíhnutých mořských želv si popletlo směr a místo do moře zamířilo do italské restaurace.

Mláďata, která skončila pod stoly překvapených hostů restaurace na pláži, pravděpodobně ztratila stopu.

Do restaurace je zřejmě přivábila jasná světla, řekl agentuře AP Antonio Colucci, který malé želvy zachraňoval.

Překvapení. Pro hosty i želvy

"Viděly umělá světla a vydaly se špatně," řekl Colucci, který pracuje na projektu sledování želv ve Světovém fondu na ochranu přírody (WWF).

Bezmocné želvy se vylíhly na pláži v jihoitalské Kalábrii. Přivolaní odborníci je vrátili do moře.

Samice mořské želvy kladou vejce do písku na plážích. Jejich potomstvo po vylíhnutí instinktivně zamíří do moře.

Čtěte také: Velryb v mořích přibývá. Lovit se ale stejně nebudou

Zmatení jsou i tučňáci a delfíni

K případům, kdy se mořští tvorové ocitnou vlastní vinou v ohrožení života, dochází v poslední době poměrně často.

U brazilského pobřeží se například každý rok v červenci a srpnu objevují desítky tučňáků, které strhly mořské proudy a odnesly je na sever. Cestu často nepřežijí.

Jen letos se jich do silných proudů dostaly stovky. Kolem 500 kusů uhynulo.

"Globální oteplování je logická příčina," řekl pro National Geographic klimatolog Jose Marengo z Brazilského národního institutu pro výzkum vesmíru (INPE), který je členem Mezivládní komise OSN pro klimatické změny.

Více zde: Do Brazílie dorazili stovky tučňáků. Mnozí uhynuli

Jeden popleta zahubí celé hejno

Mezi zvířecí úmrtí, která si člověk zatím nedovede vysvětlit, patří úhyn delfínů na plážích všude po světě.

Delfíni většinou uvíznou na mělčině a nemohou se dostat zpátky. Například v Cornwallu nalákal jeden zmatený kus do řeky několik desítek dalších.

Ochránci přírody se snaží delfíny, kteří na plážích uvíznou, vracet zpět do moře. Ne vždy ale přijdou včas.

"Neviděli jsme tolik zvířat uvíznout na mělčině od roku 1981, kdy na východním pobřeží zůstaly vězet velryby. Je to velice vzácné," řekl pro britský deník Guardian Tony Woodley, mluvčí Britské potápěčské záchranné služby pro mořské živočichy.

Čtěte také: Na plážích po světě umíralo rekordní množství delfínů

 

Právě se děje

před 14 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy