Popletené želvy. Místo do moře zamířily do restaurace

vk
22. 8. 2008 19:37
Popletená mláďata ztratila orientaci
Želvy mořské mají zvláštní instinkt. Hned po vylíhnutí se vydají zpět do moře. Většinou
Želvy mořské mají zvláštní instinkt. Hned po vylíhnutí se vydají zpět do moře. Většinou | Foto: Reuters

Řím - Asi šedesát čerstvě vylíhnutých mořských želv si popletlo směr a místo do moře zamířilo do italské restaurace.

Mláďata, která skončila pod stoly překvapených hostů restaurace na pláži, pravděpodobně ztratila stopu.

Do restaurace je zřejmě přivábila jasná světla, řekl agentuře AP Antonio Colucci, který malé želvy zachraňoval.

Překvapení. Pro hosty i želvy

"Viděly umělá světla a vydaly se špatně," řekl Colucci, který pracuje na projektu sledování želv ve Světovém fondu na ochranu přírody (WWF).

Bezmocné želvy se vylíhly na pláži v jihoitalské Kalábrii. Přivolaní odborníci je vrátili do moře.

Samice mořské želvy kladou vejce do písku na plážích. Jejich potomstvo po vylíhnutí instinktivně zamíří do moře.

Čtěte také: Velryb v mořích přibývá. Lovit se ale stejně nebudou

Zmatení jsou i tučňáci a delfíni

K případům, kdy se mořští tvorové ocitnou vlastní vinou v ohrožení života, dochází v poslední době poměrně často.

U brazilského pobřeží se například každý rok v červenci a srpnu objevují desítky tučňáků, které strhly mořské proudy a odnesly je na sever. Cestu často nepřežijí.

Jen letos se jich do silných proudů dostaly stovky. Kolem 500 kusů uhynulo.

"Globální oteplování je logická příčina," řekl pro National Geographic klimatolog Jose Marengo z Brazilského národního institutu pro výzkum vesmíru (INPE), který je členem Mezivládní komise OSN pro klimatické změny.

Více zde: Do Brazílie dorazili stovky tučňáků. Mnozí uhynuli

Jeden popleta zahubí celé hejno

Mezi zvířecí úmrtí, která si člověk zatím nedovede vysvětlit, patří úhyn delfínů na plážích všude po světě.

Delfíni většinou uvíznou na mělčině a nemohou se dostat zpátky. Například v Cornwallu nalákal jeden zmatený kus do řeky několik desítek dalších.

Ochránci přírody se snaží delfíny, kteří na plážích uvíznou, vracet zpět do moře. Ne vždy ale přijdou včas.

"Neviděli jsme tolik zvířat uvíznout na mělčině od roku 1981, kdy na východním pobřeží zůstaly vězet velryby. Je to velice vzácné," řekl pro britský deník Guardian Tony Woodley, mluvčí Britské potápěčské záchranné služby pro mořské živočichy.

Čtěte také: Na plážích po světě umíralo rekordní množství delfínů

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Fotbalisté Olomouce zdolali Vlašim 2:1 a jsou prvními osmifinalisty MOL Cupu

Fotbalisté Olomouce ve 3. kole MOL Cupu vyhráli ve Vlašimi 2:1 a stali se prvními osmifinalisty tohoto pohárového ročníku. Hanácký favorit se s druholigovým soupeřem trápil, vítězný gól vstřelil Kryštof Daněk až v 79. minutě.

Olomoučtí začali ve Vlašimi dobře a už v šesté minutě je poslal do vedení Zmrzlý. Hráči Sigmy pojistku nepřidali, blízko byl Hála, ale autor šesti gólů v ligové sezoně napálil břevno.

Šance měli i domácí a v 66. minutě srovnal Broukal hlavou po rohu. V závěru duel rozhodl Daněk, který zakončil akci Šípa a Hály.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nechceme novou studenou válku, řekl americký prezident Joe Biden v OSN

Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly propojené více než nyní. S takovým vzkazem dnes vystoupil na Valném shromáždění OSN americký prezident Joe Biden. V projevu hovořil o snaze otevřít "éru diplomacie" po válce v Afghánistánu, posílit podporu rozvojových zemí v boji proti klimatickým změnám nebo o chystaných "protipandemických závazcích". Za sílícího napětí mezi Washingtonem a Pekingem také uvedl, že USA si nepřejí novou studenou válku.

"Náš vlastní úspěch je svázán s úspěchy ostatních. Abychom zajistili výsledky pro náš vlastní lid, musíme také být silně v kontaktu se zbytkem světa," řekl americký prezident. "Naše bezpečí, naše prosperita a samotné naše svobody jsou, podle mě, propojené víc než kdy dřív. A proto musíme spolupracovat víc než kdy dřív," pokračoval.

Biden dnes promlouval k Valnému shromáždění OSN poprvé od nástupu do Bílého domu, kde v lednu vystřídal Donalda Trumpa. Podle deníku The New York Times přišel jeho prezidentský debut v momentě "silných nových pochybností" ohledně jeho slibu vrátit USA do pozice lídra na mezinárodní scéně.

Jedním z důvodů je nedávné chaotické ukončení americké vojenské mise v Afghánistánu, kde se po dvaceti letech ujalo moci radikální hnutí Tálibán. Biden v této souvislosti řekl, že Washington chce zahájit "éru diplomacie" a že použití vojenské síly by pro USA měla být vždy až tou poslední možností.

"Mnohé z našich největších obav dnes nemají řešení v síle zbraní," uvedl Biden. V této souvislosti zmínil pandemii covidu-19 a následně avizoval, že USA ve středu oznámí "dodatečné závazky" na podporu boje proti koronaviru. Připomenul při tom, že jeho země dosud rozeslala do zahraničí přes 160 milionů dávek vakcín na covid-19.

K otázce klimatických změn americký prezident řekl, že od odborníků slyší, že se svět rychle blíží do bodu, z něhož už není návratu. Vyzval země světa, aby při příležitosti listopadové klimatické konference v Glasgow přijaly co nejambicióznější cíle a také oznámil, že bude prosazovat další zdvojnásobení amerických příspěvků na podporu ekologické transformace v rozvojových zemích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy