Popletené želvy. Místo do moře zamířily do restaurace

vk
22. 8. 2008 19:37
Popletená mláďata ztratila orientaci
Želvy mořské mají zvláštní instinkt. Hned po vylíhnutí se vydají zpět do moře. Většinou
Želvy mořské mají zvláštní instinkt. Hned po vylíhnutí se vydají zpět do moře. Většinou | Foto: Reuters

Řím - Asi šedesát čerstvě vylíhnutých mořských želv si popletlo směr a místo do moře zamířilo do italské restaurace.

Mláďata, která skončila pod stoly překvapených hostů restaurace na pláži, pravděpodobně ztratila stopu.

Do restaurace je zřejmě přivábila jasná světla, řekl agentuře AP Antonio Colucci, který malé želvy zachraňoval.

Překvapení. Pro hosty i želvy

"Viděly umělá světla a vydaly se špatně," řekl Colucci, který pracuje na projektu sledování želv ve Světovém fondu na ochranu přírody (WWF).

Bezmocné želvy se vylíhly na pláži v jihoitalské Kalábrii. Přivolaní odborníci je vrátili do moře.

Samice mořské želvy kladou vejce do písku na plážích. Jejich potomstvo po vylíhnutí instinktivně zamíří do moře.

Čtěte také: Velryb v mořích přibývá. Lovit se ale stejně nebudou

Zmatení jsou i tučňáci a delfíni

K případům, kdy se mořští tvorové ocitnou vlastní vinou v ohrožení života, dochází v poslední době poměrně často.

U brazilského pobřeží se například každý rok v červenci a srpnu objevují desítky tučňáků, které strhly mořské proudy a odnesly je na sever. Cestu často nepřežijí.

Jen letos se jich do silných proudů dostaly stovky. Kolem 500 kusů uhynulo.

"Globální oteplování je logická příčina," řekl pro National Geographic klimatolog Jose Marengo z Brazilského národního institutu pro výzkum vesmíru (INPE), který je členem Mezivládní komise OSN pro klimatické změny.

Více zde: Do Brazílie dorazili stovky tučňáků. Mnozí uhynuli

Jeden popleta zahubí celé hejno

Mezi zvířecí úmrtí, která si člověk zatím nedovede vysvětlit, patří úhyn delfínů na plážích všude po světě.

Delfíni většinou uvíznou na mělčině a nemohou se dostat zpátky. Například v Cornwallu nalákal jeden zmatený kus do řeky několik desítek dalších.

Ochránci přírody se snaží delfíny, kteří na plážích uvíznou, vracet zpět do moře. Ne vždy ale přijdou včas.

"Neviděli jsme tolik zvířat uvíznout na mělčině od roku 1981, kdy na východním pobřeží zůstaly vězet velryby. Je to velice vzácné," řekl pro britský deník Guardian Tony Woodley, mluvčí Britské potápěčské záchranné služby pro mořské živočichy.

Čtěte také: Na plážích po světě umíralo rekordní množství delfínů

 

Právě se děje

před 3 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 1 hodinou

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy