V Nashvillu se letos otevře muzeum Johnnyho Cashe

Adam Pešek
17. 2. 2012 9:08
Nashville bude novým domovem předmětů country ikony Johnnyho Cashe

Koncem letošního roku se v Nashvillu otevře muzeum zasvěcené životu Johnnyho Cashe. Ikona country music tak poprvé po svém odchodu do hudebního nebe dostane podobný pomník.

Za jeho vybudováním stojí sběratel Cashových památečních předmětů Bill Miller a sbírka bude zahrnovat jak předměty darované rodinou hudebníka, tak předměty z muzea The House of Cash v Tenesse, které ukončilo svou činnost v roce 1999 a které bylo 35 let domovem rodiny Cashů. Jeho budova se objevila třeba ve videoklipu Hurt (coververze od Nine Inch Nails).

Po smrti hudebníka a jeho ženy June Carter Cashové ji v roce 2003 odkoupil zpěvák Barry Gibb ze skupiny Bee Gees a plánoval pozemek zanechat v původním stavu, jakožto vyjádření úcty k hudebníkovi. Veřejnosti už ale muzeum znovu neotevřel a v roce 2007 budova dokonce vyhořela.

Většina obnoveného majetku se nyní přesunula na nashvillskou hlavní třídu Lower Broadway ke sběrateli Billu Millerovi, jehož ve snažení podporují i Cashovi potomci. „Jestli někdo má možnosti vytvořit takové muzeum, je to právě on. Vkládám do něj velkou důvěru a myslím si, že se jedná o skvělý nápad," dodává Cashova dcera Rosanne.

Aktuálně se pak pracuje i na dalším pomníku legendárního hudebníka. V Arkansasu totiž probíhá rekonstrukce domu z Cashova dětství a po jejím dokončení by měl vypadat stejně, jako ve třicátých a čtyřicátých letech.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 39 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokanů. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy