Praha - Tři vývojově důležité obrazy malířky Marie Čermínové známé pod pseudonymem Toyen (1902 až 1980) obohatily v těchto dnech expozici českého umění 20. století v pražském Veletržním paláci.
Dva z nich, surrealistická plátna Bramborové divadlo z roku 1941 a Na zámku La Coste z roku 1943, nemohla veřejnost dlouho spatřit. V roce 1945 byly vystaveny v Topičově salonu a poté byly v soukromé sbírce. Národní galerie v Praze je získala z odkazu lékařky Aleny Žižkové-Lind.
Galerie získala od Žižkové celou kolekci maleb a kreseb českých umělců první poloviny 20. století, mimo jiné Františka Muziky, Jana Zrzavého, Josefa Šímy, Jindřicha Štyrského, Františka Tichého či Rudolfa Kremličky. Představí ji na speciální výstavě v paláci Kinských v příštím roce.
Nejstarší z nově vystavených obrazů Toyen, slavný Potápěč z roku 1926, reprezentuje její artificialistické období. Dlouhá léta tvořil součást zahraniční soukromé sbírky a teprve roku 2000 se vrátil zpět do České republiky a byl vystaven na výstavě Toyen v Galerii hlavního města Prahy, uvedla kurátorka NG Olga Uhrová. Plátno, zapůjčené ze soukromé sbírky, doplňuje znamenitou kolekci děl Toyen, kterou Národní galerie vystavuje ve stálé expozici moderního českého umění.
Obraz se také nedávno objevil na trhu - letos v březnu byl na aukci v Praze vydražen za 13 milionů korun. Na tuzemských aukcích se zatím od Toyen nejdráže prodal obraz Spící - za 20 milionů korun. Další tři obrazy v nedávné minulosti našly kupce za cenu kolem 12 milionů korun, Toyen patří k oblíbeným umělcům českých sběratelů.
Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová, byla stěžejní osobností českého surrealismu. Z dělnice z továrny na mýdla vyrostla v jednu z nejsvobodomyslnějších českých malířek 20. století. Od roku 1947 žila v Paříži, kde také v roce 1980 ve svých 78 letech zemřela.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Navštivte české galerie.