Praha - Více než dvě desítky snímků, které sbíraly ceny na mezinárodních festivalech po celém světě, nové festivalové sekce i zajímavé hosty nabízí od středy Festival íránských filmů. Jeho třetí ročník se zaměřuje na výběr ze současné tvorby, kterou až do 12. ledna bude možné posoudit v pražských kinech Světozor a Oko.
"Podařilo se nám získat nejnovější snímky mezinárodně ceněných íránských režisérů. Za všechny můžeme jmenovat třeba film Minulost Asghara Fahradiho, který získal Oscara za Rozchod Nadera a Simin. Představujeme také ukázky z tvorby nejmladší generace, zejména v sekci krátkých filmů," říká Káve Dánešmand, který je zakladatelem a uměleckým ředitelem přehlídky.
Jednou z novinek bude soutěžní sekce. "Letos poprvé bude hlavní částí festivalu. Promítneme v ní sedm celovečerních filmů z toho nejlepšího, co aktuální současný íránský film nabízí. Udělovat budeme Cenu diváků a Cenu poroty, ve které zasednou významné osobnosti domácí, evropské i íránské kinematografie," podotkl Dánešmand.
Hostem festivalu je jeden z nejvýraznějších současných íránských filmařů Mani Haghighi, jehož film Skromné pohoštění festival otevřel a který bude odpovídat i na dotazy publika po sobotní projekci snímku v Bio Oko. Haghighi natočil čtyři celovečerní snímky, z nichž dva byly v Íránu zakázané.
" V Íránu v současnosti vzniká kolem stovky filmů ročně. Jen dvacet až třicet z nich je ale naprosto poplatných režimu, ostatní si uchovávají v různé míře nezávislost a dokážou vyjít s cenzurou. Já sám točím raději se soukromými producenty, což mi zajišťuje ještě větší svobodu vyjádření, i když dva mé filmy cenzura úplně zakázala a producenti tak přišli o své peníze," říká Haghighi.
V Praze bude soutěžit i ceněný snímek Parvíz, který líčí příběh muže, jenž je v padesáti letech donucen se osamostatnit poté, co se jeho otec rozhodne znovu oženit. S náhlou změnou se nedokáže vyrovnat a v boji proti domnělé křivdě podniká šokující kroky. Parvíz patří k divácky nejúspěšnějším současným íránským snímkům a zároveň si odnesl mnohá ocenění včetně Ceny poroty z festivalu v San Sebastianu.
Za pozornost stojí také drama Zasněžené sosny, celovečerní režisérský debut Peymana Moaadiho, známého z oscarového snímku Rozchod Nadera a Simin. Kromě divácké ceny, kterou si odnesl z největšího a nejstaršího íránského filmového festivalu, zaujal na Berlinále, kde představitel hlavní role získal za svůj výkon Stříbrného medvěda.
Íránskou dokumentární tvorbu bude reprezentovat šestice snímků. "Diváci by si rozhodně neměli nechat ujít film Jmenuji se Neghar Jamali a točím westerny. Tento dokument je šokující, trpký a zároveň extrémně zábavný důkaz toho, že pokud milujete filmy, budete je dělat bez ohledu na překážky, kterým musíte čelit," doporučuje Dánešmand.
Mezi deseti tituly krátkometrážními je desítka titulů, z nichž většina již prošla festivaly v Rotterdamu, Cannes, Clermont-Ferrand, Pusanu, Locarnu či prestižním Berlinale.
Program doplní Perská noc plná íránské hudby, tance a pochoutek v pražském hotelu Fusion a seminář věnovaný dějinám íránské kinematografie.