Knižní tipy: antisemitismus, stáří a moderní Dekameron

Kultura Kultura
20. 5. 2012 14:53
Na knižních pultech se objevil Jacobson, Kehlmann, Gamboa či Eganová
Howard Jacobson
Howard Jacobson | Foto: Andrew Crowley, The Telegraph

Praha - Jo Nesbo přišel o titul aktuálně nejprodávanějšího spisovatele v Česku a jeho Spasitele v devatenáctém týdnu překonala olympijská hrdinka Věra Čáslavská, respektive její knižní biografie Život na Olympu sepsaná Pavlem Kosatíkem. Mezi ně se ještě vklínil humorista Petr Šabach rozebírající sebemrskačské odpírání si odpočinku v novele Máslem dolů.

Moderní beletrie, která se snaží vypořádat s okolním světem o něco seriózněji, však v top ten chybí. Přinášíme vám proto pět tipů na zajímavé knižní novinky, jež někdy překračují hranice beletrie až na pole esejistiky.

 

Foto: Aktuálně.cz

Howard Jacobson - Finklerovská otázka
Humoristický román Howarda Jacobsona ověnčený Man Bookerovou cenou z roku 2010 se zabývá problematikou antisemitismu a antisionismu a autor v něm, podobně jako v předchozích dílech, těží z vlastní zkušenosti liberálního židovského intelektuála. Židovství nahlížení zvenčí, očima milovníka italské opery a univerzálně použitelného dvojníka slavných osobností Juliana Treslova. Julian ovšem žid není, pouze si jím přeje být. A snaží se marně přiblížit svým úspěšným přátelům, životopisci hollywoodských hvězd Liboru Ševčíkovi a pseudofilosofovi Samuelu Finklerovi. K židovským tradicím, hodnotám a identitě se upíná jako ke spásné kompenzaci svých milostných nezdarů, ovšem letní noc, kdy se stane obětí antisemitského útoku, způsobí v jeho životě zásadní zlom.
Odeon, 352 stran, 329 Kč

 

Foto: Aktuálně.cz

Daniel Kehlmann - Já a Kaminski
Jednomu ze současných nejúspěšnějších německých autorů Danielu Kehlmannovi  až nyní v češtině vychází jeho třetí román Já a Kaminski z roku 2003, který je ironickým pojednáním o povaze kulturního žurnalismu, prolínání lží a pravdy, manipulaci, morálce a umění. Sleduje postavu Sebastiana Zöllnera, jenž se po studiu kunsthistorie živí jako příležitostný novinář. Jednoho dne mu svitne a rozhodne se sepsat monografii malíře Kaminského, jehož kdysi objevili a podporovali jména jako Picasso nebo Matisse.  Dožívající starý malíř proslulý tím, že obrazy maloval slepý, je však přes svůj věk a slepotu velmi vitální a v neustálém obklopení lidmi, kteří brání novináři v práci. Zöllnerova zdánlivě jednoduchá cesta do hor, kde stařík žije odloučen od světa, se tak nečekaně zkomplikuje a Kaminski se stává urputnějším soupeřem, než se na první pohled zdálo.
Mladá fronta, 180 stran, 229 Kč

 

Foto: Aktuálně.cz

Santiago Gamboa - Nekropolis
Kolumbijský spisovatel Santiago Gamboa se českým čtenářům představil už svým druhým románem Prohrávat se musí umět, podle nějž aktuálně vzniká i film. Až s knihou Nekropolis se ale dočkal fyzického uznání za své práce a získal za něj cenu La Otra Orilla udělovanou komisí vybraných španělských spisovatelů. Děj románu se odehrává na kongresu biografů v Jeruzalémě, kde je mezi účastníky kongresu celá galerie lidských typů - od francouzského životopisec a obchodníka s knihami, přes italskou pornoherečku a kolumbijského podnikatele, až po bývalého evangelického kněze Josého Maturanu. Maturana je ale také drogově závislým trestancem, který odvypráví příběh svého zachránce - charismatického mesiáše z Miami. Pár hodin po vystoupení na kongresu je však nalezen mrtvý. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je sebevražda, ale jak už to bývá, nic není zcela jasné. Spíš než o detektivní zápletku však jde o popis výstředních životních příběhů účastníků kongresu, které dohromady tvoří jakýsi moderní Dekameron.
Host, 340 stran, 369 Kč

 

Foto: Aktuálně.cz

Rana Dasgupta - Sólo
Brit s indickými kořeny Rana Dasgupta svůj druhý román Sólo, ověnčený prestižní literární cenou Britského společenství, pojal jako epický příběh 20. a 21. století vyprávěný z perspektivy stoletého Bulhara Ulricha. Stařík už nevidí, než však přišel o zrak, četl v časopise reportáž o tom, jak cestovatelé nalezli hejno papoušků mluvících jazykem již neexistující kultury vyhlazené neznámou katastrofou. Objev byl natolik šokující, že účastníci expedice papoušky pochytali, zavřeli do klecí a poslali domů, aby mohli lingvisté zaznamenat zbytky ztraceného jazyka. Papoušci traumatizovaní nečekanou situací nicméně do jednoho uhynuli po cestě. Ulrich přemítá, zda se těmto nešťastným ptákům sám nepodobá, a pokládá si otázku, zda v životě shromáždil nějakou zaznamenáníhodnou moudrost. Výsledkem je divoká jízda peripetiemi dějin Bulharska.
Jota, 400 stran, 398 Kč

 

Foto: Aktuálně.cz

Jennifer Eganová - Návštěva bandy rváčů
Jennifer Eganová v závěru svého posledního románu zvolila dosud nevídanou formu a jeho závěr odvyprávěla prostřednictvím snímků powerpointové prezentace. Možná i díky tomu vloni získala Pulitzerovu cenu, román o propletenci vztahů a osudů však má dle kritiků i nesporné literární kvality. „Čas je rváč," říká jedna z mnoha postav, jejichž životní příběhy sledujeme od 70. let 20. století až do roku 2020. Bývalý punkrocker Bennie Salazar to v hudební branži dotáhne až na majitele úspěšného hudebního labelu, v osobním životě to ale není žádná sláva. Krize hudebního průmyslu jde ruku v ruce s krizí středního věku a Bennie sahá po alternativních řešeních - sype si do kávy šupinky zlata k posílení potence. Jeho asistentka a pravá ruka Sasha zase celý život bojuje s kleptomanií a traumaty z nešťastného dětství. Pro celý text pak je charakteristické střídání perspektiv i časových rovin a dějiště svérázného románu.
Odeon, 336 stram, 299 Kč

 

Právě se děje

Další zprávy