Knižní tipy: Asterix, Poetický slovníček a Hunger Games

Kultura Kultura
13. 5. 2012 12:23
V osmnáctém týdnu se nejlépe prodával Jo Nesbo
Asterix a Vikingové
Asterix a Vikingové | Foto: SPI

Praha - Jo Nesbo svou návštěvou Prahy umocnil svou pozici na českém knižním trhu a v osmnáctém týdnu mu opět kraluje jeho Spasitel. Stíhá jej domácí humorista Petr Šabach, který se v nové novele Máslem dolů zamýšlí nad otázkou, proč nás vlezlé okolnosti nutí měnit plány a odkládat vytoužený odpočinek. Třetí příčku pak drží epická fantazy sága Hostina pro vrány autora George R. R. Martina.

Tentokrát nabízíme pět tipů z oblasti literatury pro děti.

Foto: Aktuálně.cz

René Goscinny a Albert Uderzo - Asterix I-IV
Kniha je prvním svazkem souborného vydání komiksových dobrodružství galského hrdiny Asterixe a jeho mohutného přítele Obelixe. Obsahuje chronologicky první čtyři alba a čtenáři v něm najdou příběhy Asterix z Galie, Asterix a zlatý srp, Asterix a Gótové a Asterix gladiátorem. První díl především seznamuje s udatnými Galy a jejich vesnicí, kam Římané nasadí svého špiona. Ve druhém se hrdinové vydávají do  Lutecie (Paříže), kde shánějí nový srp pro druida Panoramixe. V třetím zas Gótové unesou jednoho z druidů po jejich výroční schůzi a v posledním příběhu hrdinové vysvobozují uneseného barda ze spárů Římanů. Vkusný humor Asterixe a Obelixe se stal celosvětovým fenoménem a série je vůbec nejpopulárnějším francouzsko-belgickým komiksem. Připomenutí si prvních dílu tak může být příjemnou rekapitulací před vydáním nového příběhu, který se chystá na konec letošního roku. Ten už však bohužel nebude z rukou kreslíře Alberta Uderza.
Egmont, 186 stran, 449 Kč

Foto: Aktuálně.cz

Daniel H. Wilson - Chlapec a jeho robot
Chlapec jménem Kód se neplánovaně dostane do země robotů zvané Mechos, kde ho na každém rohu čeká setkání s prapodivnými robotickými tvory - Nekonečkou s ostrými kusadly, obřím vrahobotem i droboučkými nanoskopickými příšerkami, které zničí všechno, co jim přijde do cesty. Mechos je fascinující, ale zároveň i velmi nebezpečný. Brzy se ukáže, že jediný způsob, jak se Kód může dostat zase domů, je nebezpečná záchranná výprava. Daniel H. Wilson patří k předním popularizátorům vědy a techniky a na televizní stanici History připravuje pořad Works, v němž vysvětluje fungování a vlastnosti předmětů denní potřeby. I zdánlivě složité věci tak je schopen srozumitelně předat dál.
Knižní klub, 184 stran, 229 Kč

Foto: Aktuálně.cz

Radek Malý - Poetický slovníček dětem v příkladech
Autor se v z poloviny obrázkové knize pokouší přiblížit dětem některé tradiční i méně známé básnické útvary, formy a postupy. Dělá tak prostřednictvím jednoduchého vysvětlení jednotlivých pojmů a dětsky banálními ukázkami, aby poté vybídnul k jejich praktickému procvičení. Vychází ze svých zkušeností s prací na čítankách pro základní školy (pro nakladatelství Prodos; včetně pracovních sešitů a příruček pro učitele), které zužitkovává v této drobné „příručce o poezii". Ta je určená menším dětem ve věku 7 až 11 let. Radek Malý se dočkal mnoha ocenění, mimo jiné také za přínos dětskému čtenářství za knihu Kam až smí smích. Jeho poetická próza pro děti František z kaštanu, Anežka ze slunečnic byla zase nominována na Cenu Josefa Škvoreckého.
Meander, 64 stran, 178 Kč

Foto: Aktuálně.cz

Suzanne Collins - Hunger Games
Společně s uvedením filmové adaptace Hunger Games do českých kin vychází i dárkové vydání bestselleru (Aréna smrti, Vražedná pomsta, Síla vzdoru), jehož popularita se z Ameriky postupně rozlévá i do okolního světa. Čtenáře uvede do trosek bývalé Severní Ameriky, kde se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou, poslušnost si zvrácenou televizní reality show zvanou Hunger Games. V té každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život. Do hry však vstupuje šestnáctiletá Katniss, která se nehodlá podřídit a jejíž odhodlání povzbudí i další obyvatele země Panem, aby se postavili k odporu.
Fragment, 688 stran, 599 Kč

Foto: Aktuálně.cz

Stever Parker - Pravěk
Především obrazová publikace se snaží čtenáře seznámit s nejstarším obdobím dějin lidstva, o němž dodnes nemáme příliš poznatků. Kresby prehistorických zvířat přibližují život na naší planetě před mnoha miliony let a přiložené mapky navádí k místům, kde je možné hledat vzácné zkameněliny. Kniha zacílená hlavně na menší kluky jim představuje například srstnatého mamuta a mastodonta, první vodní živočichy, velkolepé ptakoještěry nebo třeba krvelačné šavlozubé tygry.
CooBoo, 120 stran, 299 Kč

 

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 34 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy