J.Lo zpívala k narozeninám diktátorovi v Turkmenistánu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
30. 6. 2013 17:27
Lopezová by prý do Turkmenistánu nejela, kdyby měla dostatek informací
Jennifer Lopez
Jennifer Lopez | Foto: Reuters

Washington / Ašgabat - Zpěvačka Jennifer Lopez by prý turkmenskému diktátorovi Gurbanguli Berdymuhamedovi nikdy nezpívala, kdyby věděla, že se v jeho zemi porušují lidská práva. Její "Happy Birthday" v kaspickém letovisku Avaza zaznělo na žádost čínské plynárenské společnosti, která cestu Lopezové organizovala. Prosba zazpívat prý přišla na poslední chvíli a zpěvačka ji "laskavě vyslyšela".

Foto: Aktuálně.cz

Berdymuhamedov, někdejší zubař předchozího turkmenského vládce Saparmurata Nijazova, slavil o víkendu šestapadesát let. Politik, který na Západě čelí tvrdé kritice kvůli autoritářským sklonům a pronásledování opozice, ovládá pouštní izolovanou zemi tvrdou rukou a investice z obrovských zásob zemního plynu rozděluje mezi rodiny svých stoupenců. Podle exilové opozice v zemi vládne bezpráví a cenzura.

Lopezová v prohlášení uvedla, že o ničem takovém nevěděla. Akce, na kterou do Turkmenistánu přijela, prý nebyla politická a narozeninový song zpěvačka nezazpívala na žádost kritizovaného prezidenta, ale čínských organizátorů. "Kdyby Jennifer Lopezová věděla o obviněních, které se na adresu prezidenta objevují, nikdy by akci nenavštívila," uvádí se v prohlášení zpěvaččina tiskového zástupce.

Cestu Lopezové zorganizovala čínská státní energetická společnost China National Petroleum Corporation (CNPC), která vybudovala plynovodní potrubí z Turkmenistánu do Číny.

Lopezová měla podle turkmenských státních médií v Avaze strhující úspěch. Její zpěv vyvolal ovace přítomných ministrů a velvyslanců. Vyvrcholily v okamžiku, kdy zapěla "Happy Birthday, Mr. President" v obklopení popových hvězd z Ruska, Ukrajiny, Turecka a Číny. Večer zakončilo klavírní vystoupení prezidentova devítiletého vnuka Kerimberdyho Berdymuhamedova a okázalým ohňostrojem.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy