Sokolov - Šest celovečerních filmů, několik přednášek s filmovou analýzou a spousta doprovodného programu. Třídenní filmový seminář v Sokolově studentů Filozofické fakulty Univerzity Karlovy slibuje mnohé. Dvanáctiletá tradice přinesla mnoho zkušeností při plánování letošního ročníku. Organizátoři si za jednotící téma zvolili hněv a návštěvníci budou moci nechat peněženky doma, vstupné se neplatí. Film a Sokolov patří k sobě.
Seminář odstartuje v pátek 19. října. Už během prvního dne se stihne odprezentovat první přednáška filmové vědy a promítnout snímky Nebohá paní Pomsta, který natočil Chan-wook Park proslulý dílem Oldboy, Strašáci Sama Peckinpaha a švédský dokument Black Power.
V sobotu se bude hodně poslouchat a diskutovat, veškerá témata se budou týkat hněvu, proč je vnímán negativně, jak obohacuje naše životy či jak je zobrazován prostřednictvím filmu. Promítačkou pak projde klasický snímek Ohlédni se v hněvu s Richardem Burtonem, k vidění bude i rakouské dílo Psí den nebo stařičký Dr. Jekyll a pan Hyde z roku 1931.
Zvláštností budou odpolední workshopy muzikoterapie, arteterapie a smíchoterapie. Na půlnoc je přichystáno audiovizuální představení After Anger v podání Prague Modern a Martina Ježka. Dominantou neděle je pak promítání experimentu Vladimíra Turnera. Tímto dnem sokolovská akce skončí.
V roce 2001 začínali s tématem hrdiny, během let se objevilo směřování k žánrovému ladění (muzikál, horor), ale převládají spíš obecná témata jako tělo, národ nebo v loňském roce odpad. Hněv se tak jeví jako dobrá volba, základní emoce promlouvá našimi životy i skrz filmy jako umění.