Praha - Letošní Festival íránských filmů, který v pražském kině Světozor potrvá do neděle 13. ledna, představuje kromě osvědčených dramat i pečlivě vybranou kolekci těch nejlepších íránských animovaných filmů posledních let. Poslední desetiletí se íránské děti dívají v televizi na Krtečka a Pata a Mata. Ty íránské děti, které vyrostly na českých animovaných filmech režisérů jako je Jan Švankmajer, dnes často tvoří krátké animované filmy pro další generaci dětí.
Návštěvníci si kromě animovaných příběhů mohou vybrat ze dvou nových sekcí. V sekci Filmy, které inspirovaly íránskou kinematografii, bude promítnut výjimečný britský snímek Zloděj z Bagdádu z roku 1940 natočený na motivy íránské pohádky. Tento film, plný barev, ve kterém nebudou chybět ani džinové a létající koberce, je vhodný také pro malé diváky, proto se jeho jediná projekce uskuteční v sobotu v odpoledních hodinách.
Čtěte také
V jednoduchosti je síla. Íránské filmy dětskýma očima
V rámci druhé sekce Filmy o Íránu od neíránských tvůrců se představí vynikající dokument z roku 1925 s názvem Nomádi: Bitva o pastvu. Tento černobílý němý film vypráví sugestivně o přežití ve vzájemné pospolitosti členů kmene, kteří podstupují strastiplnou pouť přes horský hřeben za životodárnými pastvinami.
Lákavé filmové speciality doplní celou řadu celovečerních snímků od íránských významných režisérů a také dva snímky z kinematografie afghánské, uvedené v rámci Noci afghánských filmů. Ta se na pražské Kino Lucerna snese v sobotu 12. ledna.
Kromě těchto dvou sekcí je připravena programová lahůdka také pro příznivce krátkých formátů v podobě dvou bloků krátkých filmů. První z nich představí současné íránské animované snímky, které svou kvalitou vyhověly náročným dramaturgickým nárokům.
Blok s názvem Krátké snímky od průkopníků íránské kinematografie přinese výjimečnou kompilaci několika raných snímků celosvětově nejuznávanějších íránských filmových tvůrců dnešní doby. Nebudou chybět krátká díla režisérů, kteří se představí na festivalu také svými celovečerními díly.
Kompilace filmů je rozdělena na dvě části a není jen něčím, co filmoví fanoušci "musí vidět". Nabízí také skutečný důkaz toho, jak íránští filmoví průkopníci posouvali hranice pomocí experimentů všemi možnými způsoby vyprávění již od úplného začátku jejich tvorby.
Předprodej vstupenek na celý Festival íránských filmů stále probíhá v pokladně kina Světozor. Na webu festivalu.