Koupil starou školu v Itálii. Komín se zřítil, elektřina utáhla jen světla, vzpomíná

Magazín Magazín
22. 6. 2021 17:00
Chátrající nemovitosti za hubičku, které v posledních letech nabízejí italská města, aby přitáhla nové obyvatele, na první pohled působí lákavě. Do mnoha z nich se však nedá jen tak nastěhovat a zabydlet se, protože vyžadují rozsáhlé renovace. Své o tom ví Roy Patrick z Oxfordu, který si koupil dům v piemontské vesničce, v němž kdysi sídlila škola.
Vesnice Carrega Ligure v italském regionu Piemont leží na samotě, daleko od obchodů, barů nebo restaurací. "Jsou tu jen krásné výhledy, ticho a čistý vzduch," říká Roy Patrick.
Vesnice Carrega Ligure v italském regionu Piemont leží na samotě, daleko od obchodů, barů nebo restaurací. "Jsou tu jen krásné výhledy, ticho a čistý vzduch," říká Roy Patrick. | Foto: Shutterstock

Jsou to čtyři roky, co sedmašedesátiletý Brit Roy Patrick poprvé navštívil vesnici Carrega Ligure v italském regionu Piemont. Fanoušek rychlých aut a motocyklů měl tehdy po rozvodu a vydal se na osamělé putování Středomořím, kde narazil na starou školní budovu ze 30. let. Okamžitě se do ní zamiloval a nakonec ji za 16 a půl tisíce dolarů (354 tisíc korun) odkoupil.

Patrick se živí prodejem tříkolových motorek a na italském venkově podle svých slov našel místo, kde si může odpočinout od ruchu velkoměsta. První seznámení s levnou nemovitostí ovšem taková idylka nebyla. Pro zpravodajský web CNN Brit zavzpomínal, jak se místní starosta musel do chátrající budovy dostat po žebříku oknem, protože dveře byly zaseknuté a klíč od nich se ztratil.

Dvoupatrový dům má zároveň silné kamenné zdi a vysoké stropy, takže je dost obtížné ho v zimě vytopit. Když v něm Patrick před časem slavil Vánoce, komín nevydržel nápor těžké sněhové nadílky a zřítil se. Jeden ze sousedů tehdy naštěstí ochotně vyšplhal na střechu, aby závadu opravil, a navíc za práci podle Brita nechtěl navzdory svátkům ani žádné peníze.

"Starousedlíci jsou vstřícní, snaží se novým obyvatelům pomáhat a nepožadují nic na oplátku. Maximálně sklenici červeného vína, které si s nimi vypijete," vyzdvihl Patrick s tím, že si už v Carrega Ligure udělal mnoho přátel. Jinak si ale renovaci někdejší školy vzal na starost sám. Vnější omítku natřel na bílo a staré žluté okenice na zeleno.

Pustil se také do instalatérských prací a připustil, že obzvlášť složitá byla oprava elektrického vedení. "To bylo zoufale slabé, jak už je v italských vesnicích zvykem, takže vůbec nevyhovovalo moderním spotřebičům. Před instalatérskými zásahy jsem mohl zapnout jenom osvětlení, na nic dalšího, dokonce ani mikrovlnku, proud nevystačil. Vedení pořád vypadávalo," popsal Patrick.

I když se většinu vybavení snažil zachovat, kuchyně, kterou před lety využívali předchozí vlastníci, se musel kvůli nevyhovujícímu stavu úplně zbavit. Nábytek pak nakoupil na místních bleších trzích, kde se snažil dívat po originálních kouscích. "Interiér je hodně pestrý. Mám tu moderní věci i retro, třeba typický italský mramorový stůl, starý dřevěný kuchyňský nábytek nebo vycpaného divočáka na zdi," přiblížil Patrick.

Zájemcům, kteří o levném bydlení v piemontské vesnici uvažují také, by poradil, aby od italského venkova neočekávali žádný společenský život. "Jsou tu krásné výhledy, ticho, čistý vzduch, ale obchody, bary ani restaurace tady nehledejte. A taky u nás nemáme moc dobré cesty, takže auto do horšího terénu je základ," doplnil.

Mohlo by vás zajímat: Dáma z Manchesteru proměnila svůj byt ve svatyni sedmdesátek

Disco koupelna i socha plameňáka. Dáma z Manchesteru proměnila svůj byt ve svatyni sedmdesátek | Video: Associated Press, Instagram/70shousemanchester
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy