Levné domy v Itálii za 25 korun mají problém. Ozývají se potomci původních majitelů

Magazín Magazín
2. 3. 2021 8:50
Mnoho italských měst přišlo v posledních letech s neodolatelnou nabídkou. Aby jejich starostové zvrátili trend mizející populace, začali lidi lákat ke koupi opuštěných domů za nízké částky začínající na jednom euru (26 korunách). Má to ale háček. Ne všichni potomci původních majitelů nemovitostí totiž prodej považují za dobrý nápad.
Italské městečko Castropignano
Italské městečko Castropignano | Foto: Shutterstock

Starostové menších italských měst přišli s plánem, který se zdál přínosný pro všechny strany. Kupující za pár korun dostanou chátrající budovu, opraví si ji a do místních ulic se díky tomu zase vrátí život. Mnohdy ale zapomněli kontaktovat potomky původních majitelů, kteří se jim teď ozývají a činí si na domy nárok. Informoval o tom zpravodajský web stanice CNN.

Je mezi nimi i Josie Facciniová z kanadského města Niagara Falls, jejíž babička v 50. letech emigrovala na severoamerický kontinent a v historickém centru italské obce Castropignano po sobě zanechala malebný kamenný dům. Ten v následujících letech rodina využívala jako prázdninové sídlo.

O tom, že starosta Nicola Scapillati dům její babičky prodává, se Facciniová dověděla až z internetu, do té doby ji ani její příbuzné ohledně nemovitosti nikdo nekontaktoval. Scapillati přitom v médiích zdůrazňoval, že s původními vlastníky o prodeji jedná.

Když se Facciniová sama ujala iniciativy a napsala starostovi e-mail, žádná odezva dlouho nepřicházela. "Byla jsem naštvaná a frustrovaná. Taky bych ráda viděla, jak Castropignano znovu vzkvétá, ale k tomu přece není nutné, aby nám někdo kradl náš majetek," zdůraznila Kanaďanka s italskými kořeny.

Scapillati reagoval až po osmi měsících, kdy mu žena znovu a znovu neúnavně psala. Za prodlevu se omlouval, ale zároveň po Facciniové požadoval dědickou závěť, která by potvrzovala, že má na nemovitost skutečně nárok. To pro ženu může být problém. V uplynulých dekádách totiž vlastnictví domu putovalo od jednoho jejího vzdáleného příbuzného k druhému a mnoho z nich Facciniová ani osobně nezná.

Scapillati uvedl, že poté, co o každý z domů projeví zájem nějací kupci, snaží se dohledat potomky někdejších majitelů, propojit je s nimi a zprostředkovat vyjednávání o podmínkách prodeje. Pokud se však příbuzní bývalých vlastníků do konkrétního termínu neozvou, prodává budovy bez jejich souhlasu.

Italské právo je na straně starostů

Zákony podle odborníků v takové situaci stojí na jeho straně. Domy jsou totiž po dlouhých letech, kdy je nikdo neobýval, v rozpadajícím se stavu, a pokud brzy nedojde k jejich rekonstrukci, mohou ohrožovat kolemjdoucí.

"Italské právo říká, že pokud dědic původního majitele nedokáže zajistit, aby stavba kvůli špatnému stavu nepůsobila škodu třetím stranám, musí zaplatit vysokou pokutu a v krajních případech nárok na nemovitost ztrácí," vysvětlil právník Emiliano Russo, vyučující na Luiss Business School v Římě.

Facciniová zdůraznila, že je ochotná udělat všechno, aby se dům po její babičce podařilo zachránit. Navrhla, že uhradí všechny nesplacené daně z minulosti i náklady na renovaci. V současnosti se snaží se starostou Scapillatim domluvit na tom, co se stavbou bude dál, a poslala mu o svých předcích všechny dostupné dokumenty.

S podobným problémem se nesetkalo jen Castropignano. Starosta sicilského města Mussomeli Toti Nigrelli sice úspěšně prodal už stovky levných nemovitostí, ale také ho kontaktovali potomci několika původních vlastníků, kteří domy chtějí zpět. "Jsem ve spojení s rodinami žijícími v Argentině, které se o prodeji doslechly ve zprávách, a teď společně hledáme způsob, jak by budovy po svých předcích mohly získat," doplnil Nigrelli.

 

Právě se děje

Další zprávy