Koupání v záplavách slunce na ostrově Rhodos

Betty Růžičková
6. 8. 2011 16:00
Nechte se unést omamnými vůněmi jasmínů a ibišků a potěště se šumivými víny, plážemi i památky.
Rhodos
Rhodos | Foto: Isifa/Thinkstock

Ostrov Rhodos patřil, podle legendy, řeckému bohu slunce Héliovi. A asi na tom bude něco pravdy - ostrov se totiž může pochlubit tři sta slunečnými dny.

Ona legenda byla asi takto - Zeus se po vítězství nad Titány rozhodl rozdělit Zemi mezi olympské bohy. Na Hélia, boha slunce, se však nedostalo, protože byl zrovna na cestě po obloze.

Když se vrátil, prosil Dia, aby mu též přidělil část Země. Ten, ačkoliv ho politoval, řekl mu, že nic udělat nemůže - bylo by to nespravedlivé vůči ostatním bohům. Hélios tedy požádal Dia a všechny ostatní bohy o souhlas, aby si pro sebe mohl nechat zemi, která se vynoří z moře. Všichni souhlasili a z modrých vod se skutečně vynořil ostrov, který Hélios ozářil a učinil jej tak nejkrásnějším ostrovem v Egejském moři - Rhodos.

O tom, zda tomu tak doopravdy je, se můžete během své dovolené zkusit přesvědčit sami.

Pravděpodobná podoba Rhódského kolosu.
Pravděpodobná podoba Rhódského kolosu. | Foto: Isifa/Thinkstock

Ve městě Rhodos můžete navštívit přístav, kde měla kdysi stát gigantická socha Rhodského kolosu - jednoho ze sedmi divů světa - rozkročená nad vjezdem do přístavu. Na jeho místě dnes stojí dva sloupy s bronzovou sochou jelena a laně. Kolos byl postaven v roce 280 př.n.l. a zničen během zemětřesení v roce 224 př.n.l. Kresby toho, jak asi kolos vypadal, se staly předlohou pro sochu Svobody.

Za návštěvu jistě stojí Velmistrovský palác uvnitř města, postavený ve 14. století, jenž v době byzantské říše sloužil jako citadela. V 16. století se na Rhodos, po vyhnání ze Španělska, přesunula se část židovského obyvatelstva. V Židovské čtvrti stojí největší synagoga v Řecku - Kahal Shalom, kdysi patřící rodině Sefardů.

Přístav ve městě Rhodos
Přístav ve městě Rhodos | Foto: Isifa/Thinkstock

Na severu města Rhodos najdete akvárium, které je zároveň nejvýznamnějším vědeckým střediskem, zabývajícím se výzkumem podmořského světa celého Řecka.

Na jižním cípu města je pak přírodní park Rodini, který je ideálním místem pro odpočinek; naopak stále živo a rušno je v centru města. Na své si tu přijde každá generace - ať už v restauracích nabízejících mnoho světových kuchyní, v pitoreskních zákoutích s malebnými kavárničkami či nočních klubech a na diskotékách.

Jako po celém Řecku, lze i na Rhodosu najít mnoho antických památek. Akropolis ve městě Lindos je tvořena dórským chrámem, monumentálním schodištěm a římským chrámem, ve městě Rhodos zase Apollonovým chrámem a divadlem. Zajímavé jsou také ruiny města Kameiros, které bylo postaveno na třech úrovních - na nejvyšší stála Akropolis s chrámem, zasvěceným pravděpodobně bohyni Athéně. Na prostřední terase byly ulice a na spodní stál dórský chrám.

Lindos
Lindos | Foto: Isifa/Thinkstock

Za návštěvu stojí také Údolí motýlů, nacházející se na severu ostrova. Během července a srpna, v době páření, se sem slétávají tisíce motýlů. Návaly turistů však motýlům očividně nesvědčí a jejich počty se proto snižují.

Údolí samotné je dlouhé pět kilometrů a turistům je z něho část, ve formě naučné stezky, zpřístupněna. Kromě toho je zde také muzeum s motýly z celého světa.

Dalším malebným místem ostrova je kostelík Moni Tsambika, stojící na tři sta metrů vysokém kopci, ze kterého je dokonalý výhled na pláže a moře. Kromě mnoha turistů, užívajících si tu výhledu, se sem přicházejí modlit dívky, které si přejí počít.

Rhodos - moře
Rhodos - moře | Foto: Isifa/Thinkstock

Při návštěvě Rhodosu vaše smysly zaplaví množství vůní a barev květů jasmínů, ibišků a oleandrů. Pěstují se zde olivy, citrusy a vinná réva - vášnivý vinaři by měli navštívit zejména severozápad ostrova a zejména vesnici Embonas. Místní vinaři vám tu nabídnou možnost degustace, po které určitě neodmítnete i nějakou tu láhev kvalitního vína zakoupit. Zajímavá je specializace místních vinařů na výrobu šumivého vína.

A na co se rozhodně nesmí zapomenout, jsou pláže - ty na severu jsou poměrně turistické, proto pokud chcete navštívit nějaké menší a skryté, vyražte třeba do Glyfady nebo Koprie. Surfaři by zase měli zamířit na západ ostrova.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy