Koupání v záplavách slunce na ostrově Rhodos

Betty Růžičková
6. 8. 2011 16:00
Nechte se unést omamnými vůněmi jasmínů a ibišků a potěště se šumivými víny, plážemi i památky.
Rhodos
Rhodos | Foto: Isifa/Thinkstock

Ostrov Rhodos patřil, podle legendy, řeckému bohu slunce Héliovi. A asi na tom bude něco pravdy - ostrov se totiž může pochlubit tři sta slunečnými dny.

Ona legenda byla asi takto - Zeus se po vítězství nad Titány rozhodl rozdělit Zemi mezi olympské bohy. Na Hélia, boha slunce, se však nedostalo, protože byl zrovna na cestě po obloze.

Když se vrátil, prosil Dia, aby mu též přidělil část Země. Ten, ačkoliv ho politoval, řekl mu, že nic udělat nemůže - bylo by to nespravedlivé vůči ostatním bohům. Hélios tedy požádal Dia a všechny ostatní bohy o souhlas, aby si pro sebe mohl nechat zemi, která se vynoří z moře. Všichni souhlasili a z modrých vod se skutečně vynořil ostrov, který Hélios ozářil a učinil jej tak nejkrásnějším ostrovem v Egejském moři - Rhodos.

O tom, zda tomu tak doopravdy je, se můžete během své dovolené zkusit přesvědčit sami.

Pravděpodobná podoba Rhódského kolosu.
Pravděpodobná podoba Rhódského kolosu. | Foto: Isifa/Thinkstock

Ve městě Rhodos můžete navštívit přístav, kde měla kdysi stát gigantická socha Rhodského kolosu - jednoho ze sedmi divů světa - rozkročená nad vjezdem do přístavu. Na jeho místě dnes stojí dva sloupy s bronzovou sochou jelena a laně. Kolos byl postaven v roce 280 př.n.l. a zničen během zemětřesení v roce 224 př.n.l. Kresby toho, jak asi kolos vypadal, se staly předlohou pro sochu Svobody.

Za návštěvu jistě stojí Velmistrovský palác uvnitř města, postavený ve 14. století, jenž v době byzantské říše sloužil jako citadela. V 16. století se na Rhodos, po vyhnání ze Španělska, přesunula se část židovského obyvatelstva. V Židovské čtvrti stojí největší synagoga v Řecku - Kahal Shalom, kdysi patřící rodině Sefardů.

Přístav ve městě Rhodos
Přístav ve městě Rhodos | Foto: Isifa/Thinkstock

Na severu města Rhodos najdete akvárium, které je zároveň nejvýznamnějším vědeckým střediskem, zabývajícím se výzkumem podmořského světa celého Řecka.

Na jižním cípu města je pak přírodní park Rodini, který je ideálním místem pro odpočinek; naopak stále živo a rušno je v centru města. Na své si tu přijde každá generace - ať už v restauracích nabízejících mnoho světových kuchyní, v pitoreskních zákoutích s malebnými kavárničkami či nočních klubech a na diskotékách.

Jako po celém Řecku, lze i na Rhodosu najít mnoho antických památek. Akropolis ve městě Lindos je tvořena dórským chrámem, monumentálním schodištěm a římským chrámem, ve městě Rhodos zase Apollonovým chrámem a divadlem. Zajímavé jsou také ruiny města Kameiros, které bylo postaveno na třech úrovních - na nejvyšší stála Akropolis s chrámem, zasvěceným pravděpodobně bohyni Athéně. Na prostřední terase byly ulice a na spodní stál dórský chrám.

Lindos
Lindos | Foto: Isifa/Thinkstock

Za návštěvu stojí také Údolí motýlů, nacházející se na severu ostrova. Během července a srpna, v době páření, se sem slétávají tisíce motýlů. Návaly turistů však motýlům očividně nesvědčí a jejich počty se proto snižují.

Údolí samotné je dlouhé pět kilometrů a turistům je z něho část, ve formě naučné stezky, zpřístupněna. Kromě toho je zde také muzeum s motýly z celého světa.

Dalším malebným místem ostrova je kostelík Moni Tsambika, stojící na tři sta metrů vysokém kopci, ze kterého je dokonalý výhled na pláže a moře. Kromě mnoha turistů, užívajících si tu výhledu, se sem přicházejí modlit dívky, které si přejí počít.

Rhodos - moře
Rhodos - moře | Foto: Isifa/Thinkstock

Při návštěvě Rhodosu vaše smysly zaplaví množství vůní a barev květů jasmínů, ibišků a oleandrů. Pěstují se zde olivy, citrusy a vinná réva - vášnivý vinaři by měli navštívit zejména severozápad ostrova a zejména vesnici Embonas. Místní vinaři vám tu nabídnou možnost degustace, po které určitě neodmítnete i nějakou tu láhev kvalitního vína zakoupit. Zajímavá je specializace místních vinařů na výrobu šumivého vína.

A na co se rozhodně nesmí zapomenout, jsou pláže - ty na severu jsou poměrně turistické, proto pokud chcete navštívit nějaké menší a skryté, vyražte třeba do Glyfady nebo Koprie. Surfaři by zase měli zamířit na západ ostrova.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy