Do Řecka se jezdí především za antickými pozůstatky

Adam Pešek
29. 5. 2011 13:29
Kolébka evropské civilizace v Řecku hýří antickými památkami
Řecko - Chrám boha Poseidóna
Řecko - Chrám boha Poseidóna | Foto: Isifa/Thinkstock

Profil - Kde jinde by mělo být více historických památek než v kolébce evropské civilizace. Pozůstatky antického Řecka, ale i svěží příroda, azurově čisté moře a vstřícní lidé vás přivítají ve státě s oficiálním názvem Helénská republika. Cestovní ruch je pro Řecko důležitým zdrojem příjmů, ročně ho navštíví kolem 15 milionů turistů z celého světa, a proto je země na jejich příjezd náležitě připravena.

Historické památky jsou stěžejním řeckým lákadlem a minimálně některé z nich by vám na dovolené rozhodně neměly uniknout. Na seznamu Světového dědictví UNESCO je například aténská Akropolis, Appollonův chrám v Bassai, Delfy se zbytky věhlasné věštírny, starověká města Mykény a Tyrins nebo antický svatostánek v Olympii. Antické artefakty jsou k vidění téměř na každém kroku, společně s výtvory moderních umělců je potkáte třeba i v aténském metru.

Velmi rozmanitá je i místní příroda. Zhruba polovina území je pokryta lesy s bohatou vegetací, v Řecku roste asi pět tisíc druhů rostlin, přičemž čtvrtinu z nich nenaleznete nikde jinde na světě. Se zástupci zvířecí říše se setkáte nejspíš ve vodě, vyhlídkové plavby často zpříjemňují delfíni a k vidění jsou i želvy, tuleni a hodně druhů ryb.

Turisticky velmi atraktivní jsou řecké ostrovy, kterých je přes tři tisíce. Mytologií nebo historií dýchají Sapfóin domovský Lesbos se zkamenělým pralesem, bájný Rhodos či Ithaka nebo kdysi centrum iónské kultury na Samu. Kapitolou samou pro sebe pak jsou ostrovy Korfu nebo Kréta.

Řecko - ostrov Santorini
Řecko - ostrov Santorini | Foto: Isifa/Thinkstock

Právě díky počtu ostrovů má Řecko více než 15 000 kilometrů pláží a vybrat si na mezi nimi tu svou rozhodně nebude problém. K dispozici jsou malé skalnaté a oblázkové, i pískové nebo smíšené. Ty nejproslulejší se nachází na Krétě, Olympské riviéře i poloostrově Chalkidiki.

Vyhlášená místní kuchyně nevyjde nejlevněji, za oběd dáte kolem 10 EUR (cca 250 Kč). Vzhledem ke vzdálenosti už se vyplatí letecká doprava, nejlevnější letenky stojí kolem 5 000 Kč. Zájezdy i s polopenzí pak začínají na 6 500 Kč pro jednoho.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy