Konec starých časů. Bistro na Masarykově nádraží musí skončit, nahradí ho modernější

Konec starých časů. Bistro na Masarykově nádraží musí skončit, nahradí ho modernější
"Běžně k nám chodili i mladé rodiny, které vyrazily do Prahy na výlet. Za dobré peníze si tady dávaly snídani i oběd," vypráví Prchal.
O palačinky kvůli, kterým Prchal na Masarykově nádraží začal, nebyl zájem.
"Věděli jsme, že tady skončíme, jen jsme nevěděli kdy. Ještě letos v červnu mi bylo řečeno, že výpověď dostaneme tak za tři roky. Přišla ale ke konci října," podotýká jeho majitel Luděk Prchal.
Zrušení podniku ho mrzí hlavně kvůli zákazníkům, kvůli kterým se snažil držet i příznivé ceny - pivo za 28 korun, polévku za 35 nebo hotovku do stovky.
Foto: Tomáš Vocelka
Petra Jansová Petra Jansová
21. 12. 2018 12:51
Pivo z kácovského pivovaru za 28 korun nebo boršč za 35 korun prodával Luděk Prchal v bistru na pražském Masarykově nádraží pět let. Posledního zákazníka obslouží v poledne 24. prosince, majitel prostoru, společnost Jídelní a lůžkové vozy, mu koncem října ukončil smlouvu. Nahradí ho jiná provozovna s moderním rychlým občerstvením.

"Před pěti jsme tady v tom okénku začali prodávat palačinky. Po více než roce domlouvání a přesvědčovaní jsme si vyjednali rozšíření prostoru. Tady, kde teď sedíme, bylo skladiště," vypráví majitel bistra Luděk Prchal.

Výpověď dostal před dvěma měsíci. "Mohli jsme tu zůstat do konce roku, ale to už jsem nechtěl," dodává. Provozovnu podle něj nahradí rychlé občerstvení amerického řetězce. To však majitel prostoru nepotvrdil, vyjádření společnosti Jídelní a lůžkové vozy se redakci Aktuálně.cz do vydání nepodařilo získat.  

"Věděli jsme, že tady skončíme, jen jsme nevěděli kdy. Ještě letos v červnu mi bylo řečeno, že výpověď dostaneme tak za tři roky. Přišla ale ke konci října," podotýká Prchal.

Zrušení bistra ho mrzí hlavně kvůli zákazníkům, kvůli kterým držel i příznivé ceny - pivo za 28 korun, polévku za 35 korun nebo hotovky do stovky. Před dvěma lety proto přestal prodávat plzeňské a nahradil ho pivem z kácovského pivovaru. 

Lidové ceny podle něj ale nezapadají do konceptu majitele. V budoucnu by měly víc odpovídat tomu, že nádraží se nachází v samotném centru Prahy. "Nepřijde mi to ale moc logické. Vždyť tady nekončí ani jeden mezinárodní spoj. Kdo tedy do těchto podniků bude chodit?" ptá se.

Zatímco o palačinky, kvůli kterým Prchal na Masarykově nádraží začal, nebyl zájem, pivo, polévka nebo řízky šly doslova na dračku. "Denně jsme prodávali i hektolitr polévky. Nejvyhlášenější byl boršč. Velký zájem byl i o vepřo, knedlo, zelo nebo řízky," tvrdí. 

Bistro si oblíbili kromě cestujících i zaměstnanci Českých drah nebo cizinci ubytovaní v centru Prahy. "Běžně tu kolem probíhali lidé z práce na vlak a volali jedno do skla, druhé do kelímku," směje. Právě tohle mu bude nejvíc chybět. 

Na Masarykové nádraží ale zažil Prchal i divočejší časy. "Tu a tam sem zavítaly dvě dámy, u nichž se dalo koupit všechno možné. U nás je pak hledali jejich štamgasti," uzavírá s tím, že v poslední době se situace na nádraží uklidnila.

Okolí Masarykovo nádraží čekají v budoucnosti velké změny. Společnost Penta chce na pozemcích vybudovat administrativní čtvrť s obchody a restauracemi, ale také park podle projektu studia zesnulé britské architektky Zahy Hadidové. Nové vedení Prahy 1 má k projektu řady výhrad, radním například vadí především velký počet nových budov.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Z kurdské věznice v Sýrii utekli po vzpouře zajatci z řad IS

Ve věznici na severovýchodě Sýrie, kde jsou zadržováni údajní bojovníci teroristické sítě Islámský stát (IS), v neděli vypukla vzpoura a vícero radikálům se podařilo utéct.

Podle světových zpravodajských agentur to uvedl mluvčí arabsko-kurdské koalice SDF, kterou podporuje mezinárodní koalice v čele s USA. Kurdské ozbrojené síly se následně snažily uprchlé vězně opět zajmout a ve věznici obnovit pořádek.

"Nepokoje ve věznicích propukají často. Tentokrát je ale rozsah vzpoury velký," citovala AP mluvčího SDF. "Situace uvnitř věznice je aktuálně napjatá a poslali jsme protiteroristické jednotky a další posily, abychom situaci dostali pod kontrolu," sdělil. 

Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch má celkem SDF ve vazbě kolem 12 tisíc chlapců a mužů, z toho až čtyři tisíce cizinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy