Levné pivo i jídlo za stovku. Nádražkám hrozí zánik, v jedné vařil i Pohlreichův táta

Nádražní restaurace v Radotíně.
"Nádražky jsou především sociálně inkluzivní v nejširším smyslu slova. Nikoliv jen cenou, ale i samotným charakterem provozovny, kam může skutečně přijít každý a nepřipadat si tam nepatřičně," přibližuje Jiří Krejčík fenomén nádražek. Na svém blogu Vágus.cz je společně s dalšími nadšenci mapuje po celém Česku.
Za záchranu té v Dejvicích se podepisuje petice.
Text petice dejvickou nádražku popisuje jako hospodu s charakteristickým nezaměnitelným kultovním prostředím. Je dostupná a otevřená všem, bez rozdílu víry nebo sociální stratifikace.
Petici adresovanou Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) podepsalo k polovině září asi 2700 lidí.
Foto: Jakub Plíhal
Petra Jansová Jakub Plíhal Petra Jansová, Jakub Plíhal
17. 9. 2018 9:23
Levné pivo, hotovky za stovku a přátelská atmosféra. Přesně to jsme našli v pěti pražských nádražkách, posledních podnicích svého druhu, co ještě v hlavním městě fungují. V posledních letech totiž mizí jedna za druhou. A konec hrozí i té neznámější, v Dejvicích. "Metaforicky řečeno, nejdřív začnou z nádraží mizet nádražky a pak se začne nedostávat i laviček a odpadkových košů," říká Jiří Krejčík z blogu Vágus.cz, který mapuje podobné hospody po celém Česku. Podívejte se na fotoreportáž.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy