Stánek na nádraží Smíchov končí. Přežil komunisty i ODS, vadí až teď, říká majitel

"McPerón" se za téměř 30 let své existence se stal neoddělitelnou součástí Smíchovského nádraží
Smíchovské nádraží čeká rekonstrukce v hodnotě 250 milionů korun.
Ten byl vyhlášený nejenom lidovými cenami.
Končí i pizzerie v podchodu.
Nebo pekárna.
Foto: Jakub Plíhal
Petra Jansová Petra Jansová
6. 9. 2018 17:30
Vyhlášené párky v rohlíku a pivo do kelímku prodával Lubomír Krutta na třetím nástupišti Smíchovského nádraží více než pětadvacet let. Do konce srpna musel ale stánek odstranit, Správa železniční dopravní cesty mu neprodloužila smlouvu. "Pro normální lidi tady nic nezůstane. Podle mého si tu v budoucnu párek v rohlíku za 14 korun jako u mě už nekoupíte," podotýká Krutta. 

Legendární stánek s rychlým občerstvením na třetím nástupišti pražského nádraží Smíchov provozoval Lubomír Krutta od 90. let. Do konce srpna ale musel s prodejem točeného piva a vyhlášeného párku v rohlíku skončit. 

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) mu kvůli plánované rekonstrukci neprodloužila smlouvu. "Správa železniční dopravní cesty neruší provozovny na Smíchovském nádraží. Provozovny rychlého občerstvení i nádražní restaurace zůstávají otevřené. Jedinou změnou je výpověď nájemci stánku na třetím nástupišti," uvedla tisková mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová.

"Přežil všechno. Nevadil ani komunistům, ani odéesákům. Jeho konec přišel až teď. Kdybych to nestihl do 31. srpna vyklidit, hrozila mi pokuta 100 tisíc," říká Krutta. 

Ve stánku strávil více než pětadvacet let. Pracoval tu od rána do večera včetně víkendů, a to bez pomoci, aby udržel nízké ceny. Do vynuceného důchodu se proto těší. "Celá ta léta jsem vlastně poslouchal hlavně to, jak lidé nadávají na zpoždění," směje se.

Kiosek, který koupil v roce 1994 za 190 tisíc korun, skončil na sběrném dvoře. "Prodával jsem na hlavním nádraží a po revoluci jsem hledal něco svého a tohle místo se mi zdálo ideální. Na Smícháči končilo spoustu vlaků a bylo tu hodně lidí," vzpomíná.

Stejný osud podle něj čeká i pekárnu a pizzerii v podchodu. "Pro normální lidi tady nic nezůstane. Podle mého si tu v budoucnu párek v rohlíku za 14 korun jako u mě už nekoupíte," podotýká Krutta. 

Pro kiosek se vžilo označení McPerón a za téměř 30 let své existence se stal neoddělitelnou součástí Smíchovského nádraží, což potvrzují i cestující. Ti kromě nízkých cen kvitovali kvalitu jídla, točeného piva či malinovky.

"Místní párek v rohlíku je vyladěný k dokonalosti. Je v křupavém, čerstvém rohlíčku. Většinou se do rohlíku panu prodavači nevejde, a tak ho do rohlíku souká ve zdvojeném provedení. To často překvapí. Je také použita velmi dobrá hořčice. Osobně zde nic jiného nekonzumuji, ale pro tento skvost rychlého občerstvení se tu občas zastavím, i když nikam vlakem nejedu," popisuje jeden z uživatelů aplikace Yelp, která hodnotí kvalitu služeb. 

Zatímco párek v rohlíku za 14 korun šel podle Krutty doslova na dračku, o bagetu za 25 korun nejevil nikdo zájem. "Už i těch 25 korun bylo na lidi moc. Jsem zvědavý, kdo bude chodit do těch podniků, co nás tu nahradí. Tam ta bageta bude mnohem dražší," říká. 

Podobně to vidí i lidé na sociálních sítích. "Většina lidí bude ráda, že ta 'špinavá bouda, kolem který se slejzali bezdomovci, už je konečně pryč'. I když nebyla špinavá, bezdomovci se tam neslejzali a půlka z těch, kteří tohle řeknou, si tam aspoň jednou dala dvojitej párek v rohlíku s malinovkou. Ale co, tak teďka navštíví nějaký konceptuální bistro a dají si tam tuňákovej sendvič za pade," uvádí fanoušek blogu Vágus.cz, který píše o nádražních restauracích. 

Nádražky a bistra, jako bylo to na smíchovském nástupišti číslo tři, mají čistě praktický smysl. "Lidé tráví čekáním na nádraží dost dlouhou dobu. Proto by měli mít možnost si tam sednout a občerstvit se. Moderní pojetí zastávek se třemi sedátky a automatem na pití jim nevychází příliš vstříc," uzavírá Jiří Krejčík z blogu Vágus.cz. 

Video: Nádražní restaurace bourají společenské bariéry, koncentruje se v nich genius loci celého města

Nádražní restaurace bourají společenské bariéry, koncentruje se v nich genius loci celého města, řikají Matouš Hrdina a Jiří Krejčík | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 2 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy