Ham ham hambáč i uzený podbradek. Na mlsné Čechy je políčeno lépe než kdy dřív

Petr Kořínek Magazín Petr Kořínek, Magazín
23. 2. 2024 10:00
Pro to, aby Čechům jídlo nic neříkalo, udělaly socialistické školní jídelny, co mohly. Pachuť UHO s polystyrenovým knedlíkem cítíme na patře i po letech. Přesto Češi stále raději jí dobře a jejich rostoucímu apetitu vychází vstříc čím dál více restaurací a bister. Díky jejich majitelům opouštíme časy Univerzální Hnědé Omáčky a vstupujeme do doby Už Ho Ochutnej! Jaké podniky nás zaujaly?
Mamam bistro v Praze ve Vršovicích.
Mamam bistro v Praze ve Vršovicích. | Foto: Jakub Plíhal

Co začít třeba "krevetovou hitovkou" v podobě burgeru vršovického bistra Mămăm, česky "Ham ham". "Spousta zákazníků říká, že lepší burger nejedli," vyzdvihují svou specialitu majitelé Nugy a Meggie. "Phočko" nebo "bunbíčko" tady zákazníci nedostanou, ale mohou si pochutnat třeba na vepřových žebírkách na karamelu podle vylepšeného receptu Meggiiny maminky.

Tamtéž si otevřeli podnik bratři Marek a Jan Macháčovi. V kuchyni se rádi inspirují chudými jídly z rodných Beskyd a mění je na zážitkovou gastronomii. "Klidně si u nás můžete dát street food, jíst rukama a zakydat se omáčkou," říkají majitelé restauace Kamin.

U japonského kulinářského senseie se učil majitel bistra Ramencraft na pražském Staroměstském náměstí Milan Tarabík. Klasický ramen jej s buldočí neústupností učil japonský mistr kuchyně, pan Shogo. "V jednu chvíli jsme už měli za sebou třiatřicet ochutnávek, jenže jsme se zase netrefili a pan Shogo nám prásknul dveřmi." Nakonec ale dal svým učedníkům šanci. 

Brno je zlatá loď a moravská mekka jedlíků. O pestrosti místních možností vypovídá třeba bistro Falafelo. Slavo Valaštek se také učil u nejpovolanějšího zdroje - izraelského kuchaře, jehož potkal v Londýně. Nedaleko Špilberku a Petrova teď servíruje blízkovýchodní speciality jako sabich nebo šakšuka.

Sourozenci Karel a Tomáš Selingerovi se rozhodli nevěnovat síly jen lidem v centru města, ale coby kulinářští věrozvěstové přinesli pravou víru mezi paneláky v brněnské Bystrci. Bistro Bratrs servírují třeba krokety s pěti druhy sýra a vlastní barbecue omáčkou či veganské knedlíčky vařené na páře s houbami, mrkví, kapustou a arašídy.

 

Právě se děje

Další zprávy