Kombajn jezdí po vodě a seče rostliny. Nevěříte?

Domácí Domácí
17. 5. 2013 23:42
Plavidlo je vybaveno žací lištou. Vegetaci nejen seče, ale také ji vytáhne na palubu
Premiéra vodního kombajnu v Plzni i v Česku
Premiéra vodního kombajnu v Plzni i v Česku | Foto: Město Plzeň

Plzeň - Kombajn se plaví po rybníku, seče vegetaci a vytahuje ji na palubu. Nesmysl? Kdepak, plzeňská realita.

Speciální loď, zvanou "harvester", nebo též vodní kombajn, město Plzeň pořídilo na likvidaci rostlin, zvaných "vodní mor kanadský". V pátek 17. května se  poprvé oficiálně plavila po hladině Velkého boleveckého rybníka. Její pořízení si vyžádalo investici ve výši 5 milionů korun. Plzeňští ho pokřtili na Bolka.

Plavidlo je vybaveno žací lištou, jejíž poloha je regulována hydraulicky. Vegetaci nejen seče, ale zároveň vytahuje na palubu. .

Zvyšovat kvalitu a čistotu vody ve Velkém boleveckém rybníku, který je nejvyhledávanější rekreační vodní plochou v Plzni, se snaží Správa veřejného statku od roku 2006.

Autorem speciálního projektu, díky němuž je v létě voda průhledná do tří až čtyř metrů, je hydrobiolog Jindřich Duras. Jedná se hlavně o regulaci ryb a vodních rostlin.

Podle Richarda Havelky, vedoucího úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství, není cílem velkoplošná likvidace vodní vegetace, ale cílevědomé usměrňování vodního prostředí k dosažení kvalitní vody ve všech rybnících.

"Co se týče vody v mělkém jezeře, jako je například Velký bolevecký rybník, existují dvě možnosti. Buď je voda zakalená anebo je čistá, což ale znamená, že rostliny zde mají dostatek světla pro svůj život. Ty samozřejmě vyžadují péči a já si myslím, že si Plzeňané čistou vodu zaslouží,"  vysvětluje Jindřich Duras.

A je posečeno.
A je posečeno. | Foto: Město Plzeň

Vodní kombajn nahradil podvodní kosy

Kapacita dosud používaných podvodních kos začala být nedostatečná, proto začínají vodní hospodáři používat speciální plavidlo pro sklízení vodních rostlin, takzvaný harvester. 

"Loď poseče vegetaci do hloubky 1,8 metru a zároveň ji transportuje do nákladního prostoru. Z něho je vyložena do přepravního zařízení a odvezena k dalšímu využití, jako je například kompostování," popisuje Richard Havelka.

Celý rybník dokáže harvester posekat za 10 až 20 dnů. Během letní sezóny se bude muset sečení zopakovat několikrát. "Záleží, jak rychle mor poroste," konstatuje Havelka.

Harvester bude brázdit bolevecké vody se jménem Bolek. Navrhli jej Plzeňané na základě ankety v Radničních listech.Kdyby vyhrál návrh jachtaře Davida Křížka, mohl se jmenovat "LochNes" neboli "Lochotínská Nestvůra".

Harvestery jsou v současnosti využívány po celém světě včetně tropických oblastí. V České republice zatím žádné podobné plavidlo nepracuje. 

 

Právě se děje

Další zprávy