Klaus nemá čím psát, tvrdí recesisté a pošlou mu pera

Michal Štůsek Michal Štůsek
13. 4. 2011 9:52
Video s prezidentem patří na serveru YouTube k nejsledovanějším
Václav Klaus a pero na tiskové konferenci v Chile
Václav Klaus a pero na tiskové konferenci v Chile | Foto: Repro Česká televize

Praha - Televizní vtípek Václava Klause s chilským protokolárním perem začíná žít vlastním životem.

Video, které v pondělí obletělo česká, ale i západní média, patří na serveru YouTube s více než milionem zhlédnutí k nejsledovanějším.

Reakce webových recesistů na sebe nenechala dlouho čekat. První vlaštovka se tradičně objevila na sociální síti Facebook.

Autoři iniciativy "Sbírka per pro pana prezidenta!!!" chtějí rozšířit Klausovy zásoby psacích potřeb. Vyzvali proto všechny, aby 2. května poslali poštou na adresu Kanceláře prezidenta republiky pera, propisky, tužky, pastelky, fixy a jiné psací potřeby.

"Věříme, že Vaše dary udělají panu prezidentovi radost a do budoucna si již nebude muset půjčovat pera na zahraničních cestách," píší autoři plánované události Radek Řeháček a Jan Kozák.

Účast během dvou dnů přislíbilo téměř pět tisíc uživatelů. Na Pražském hradě se tak příští měsíc nemusí bát nedostatku psacích potřeb.

Chilská příhoda upoutala už i pozornost amerických médií. Například televizní stanice CBS News na svých webových stránkách píše o tom, že Klaus "sbalil pero s rošťáckým úsměvem". O záběrech České televize informovala i stanice ABC News či internetový deník The Huffington Post.

Šlo jen o propisku

K záběrům se v úterý vyjádřil i jejich hlavní aktér. "Při ranní cestě do Brna jsem si v autě něco psal a všiml si, že na tužce je nápis Lisabon, Summit NATO, říjen 2010. To člověk standardně dělá, že si tužku z akce bere. Já potom píšu do různých bloků, momentálně na blok s nápisem Lotyšský parlament," řekl Klaus deníku Právo.

Následně zdůraznil, že v Chile nesebral žádné zlaté pero, nýbrž propisku.

Prezident navštívil Chile a Argentinu minulý týden během své cesty po Jižní Americe. Česká hlava státu se zde mimo jiné setkala také s chilským prezidentem Sebastiánem Piňerou.

Ke kuriózní situaci pak došlo na společné tiskové konferenci k podpisu smlouvy o cestovním ruchu mezi Chile a Českou republikou, které se zúčastnil i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ten také dokument o spolupráci stvrdil svým podpisem z pera, které následně tolik Václava Klause zaujalo.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 48 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy