Klaus nepodepsal. A Češi z něj mají srandu

Michal Štůsek Michal Štůsek
19. 10. 2009 17:49
Prezidentův postoj k Lisabonu si berou lidé na paškál

Praha - Prezident Václav Klaus tvrdošíjně odmítá dokončit ratifikaci Lisabonské smlouvy. A Češi na to reagují způsobem sobě blízkým - vtipkují na jeho adresu.

Pravděpodobně nejzajímavějším vtípkem, který se začal šířit internetem, je poupravená starší reklama jednoho mobilního operátora, kde je český prezident zobrazen s cedulí "nepodepsal".

Trefný žertík má však jednu menší vadu na kráse.

Místo reklamního originálu totiž autor použil poupravený obrázek Marka Waldhanse, který touto cestou na svém blogu informoval své kamarády o změně operátora.

Za svoji kreativitu, ale i nepředvídavost v podobě umístění na internet, tak možná původní autor stráví několik následujících dní odbýváním zvědavců. Jak však deníku Aktuálně.cz sám řekl, nemá se zájmem ze strany veřejnosti sebemenší problém.

Čekání na Ústavní soud

Lisabonská smlouva je v současné době projednávána Ústavním soudem, který prověřuje její kompatibilnost s českým právem. Výsledek by měl být zveřejněn 27.října.

Klaus čeká s případným podpisem smlouvy nejen na verdikt nejvyššího orgánu české justice, ale rovněž požaduje, aby vláda ČR vyjednala právně závazné záruky, že se evropské soudy nebudou snažit zvrátit české právní normy týkající se majetkových sporů ve věci Benešových dekretů.

Český premiér Jan Fischer oznámil, že se pokusí Klausovu podmínku s evropskými partnery domluvit výměnou za prezidentovu záruku, že odkládá svůj podpis Lisabonské smlouvy naposledy. O české podmínce se bude zřejmě jednat na nejbližším summitu EU, který se koná 29. a 30. října.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy