Uzmul Klaus v Chile pero? Krádeží se baví internet

Michal Štůsek Michal Štůsek
11. 4. 2011 16:45
Protokolární pero zaujalo prezidentovu pozornost více než projev jeho chilského kolegy
Protokolární pero zaujalo prezidentovu pozornost více než projev jeho chilského kolegy
Protokolární pero zaujalo prezidentovu pozornost více než projev jeho chilského kolegy | Foto: Repro Česká televize

Praha - Český internet má další hit. Tentokrát s prezidentem Václavem Klausem, který během tiskové konference v Chile jakoby mimochodem sebere protokolární pero.

Záběry ale zároveň vyvolaly vlnu spekulací na téma, jak to skutečně bylo.

Nahrávku v neděli zveřejnila Česká televize v pořadu 168 hodin. V doprovodném textu na internetových stránkách televize nejprve uvedla, že "video je jen komickým vytržením z kontextu".

Po několika hodinách však toto krátké vysvětlení z webu zmizelo a v reakci na vyvolané pochybnosti tiskové oddělení televize vydalo veřejné prohlášení.

"Česká televize má k dispozici záznam celé tiskové konference. Nic nebylo zatajeno, s ničím nebylo manipulováno," obhajuje se televize s tím, že "příspěvek z Chile byl zařazen na konec pořadu 168 hodin jako tradiční vtipná tečka, nezazněl k němu žádný hodnotící komentář."

Prezident navštívil Chile a Argentinu minulý týden během své cesty po Jižní Americe. Česká hlava státu se zde mimo jiné setkala také s chilským prezidentem Sebastiánem Piňerou.

Ke kuriózní situaci pak došlo na společné tiskové konferenci k podpisu smlouvy o cestovním ruchu mezi Chile a Českou republikou, které se zúčastnil i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ten také dokument o spolupráci stvrdil svým podpisem z pera, které následně tolik Václava Klause zaujalo.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Prezidentův mluvčí Radim Ochvat ve vyjádření pro server iDnes.cz nepopřel, že si prezident pero nechal. "Šlo o běžné pero s logem státu či kanceláře, které dostávají prezidenti a zároveň členové delegací při státních návštěvách. Na Pražském hradě tato pera dáváme vždy při jednáních delegací společně s pracovním blokem," vysvětlil mluvčí.

Nepřímé doznání potvrzuje i redaktor Radek Zavadil, který se prezidentova pracovního výletu po Jižní Americe zúčastnil. "Nejdříve dostal slovo Piňera, pak mluvil Klaus, následovaly dva dotazy a tiskovka skončila. Prezidenti už oficiálně nic nepodepisovali," popsal deníku novinář.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Modul čínské sondy dokončil sběr hornin na Měsíci, o den předstihl plán

Modul čínské sondy Čchang-e 5 úspěšně odebral vzorky hornin z Měsíce a svůj úkol tak dokončil o den dříve, než se plánovalo. Nasbíraný materiál byl podle sdělení čínského vesmírného programu už bezpečně uložen do druhého modulu, který ho vynese na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Agentury Reuters a AP a připomněly, že jde o první podobnou misi od 70. let.

Cílem projektu je získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže z hloubky až dvou metrů kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu a dostat je na Zemi. Modul s vrtným zařízením svou práci dokončil za 19 hodin.

Realizace ambiciózního záměru je technicky náročná. Dva moduly sondy přistály v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na oběžné dráze. Vzorky odebrané jedním z aparátů z lunárního povrchu nyní vynese druhý modul, který se pak spojí s "čekajícím" servisním modulem. Z něj se materiál po vynesení na oběžnou dráhu kolem Měsíce přesune do návratového modulu, jenž zamíří k Zemi.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Antimonopolní úřad znovu posoudí tendr na informační systém ministerstva práce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

Pod rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až dnes, poté co nabylo právní moci. Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva s dosavadní společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy