Karlova univerzita má vlastní pivo, inspirovala se číslem π

Magazín Magazín
20. 10. 2020 17:12
Na začátku to byla pouze recese, ze které se nakonec vyklubala spolupráce s pivovarem Ferdinand, jenž teď pro matfyz uvaří speciální pivo. "Je inspirované číslem π, které se také symbolicky promítá do jeho receptury i názvu," vysvětluje Martin Vlach z Karlovy univerzity.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Univerzita Karlova bude mít příští rok na jaře první ze zamýšlené řady vlastních piv. Nápad pochází z půdy matfyzu a nápoj uvaří podle receptury Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského pivovar Ferdinand pod názvem Pěkný číslo.

Slavnostní podpis memoranda o spolupráci.
Slavnostní podpis memoranda o spolupráci. | Foto: Tomáš Princ / MFF UK

"Pivo je inspirované číslem π, které se také symbolicky promítá do jeho receptury i názvu," řekl proděkan MFF UK pro propagaci Martin Vlach. Název piva vznikl jako slovní hříčka, kdy matfyzáky napadlo psát slovo pivo jako π v kroužku (pí v "o").

Receptura Pěknýho čísla se inspirovala přibližnou hodnotou čísla π, tedy 3,14. Ve výrobě se využívají například tři druhy chmele, jeho stupňovitost se pohybuje kolem 14 a obsah alkoholu je zhruba 6,28 procenta, což odkazuje k dvojnásobku π.

Univerzita teď potřebuje vybrat pro pivní lahve vizuální podobu, matfyz proto vypsal soutěž o grafické zpracování jak etikety, tak dalších vizuálně propagačních prvků nového nápoje.

Mohlo by vás zajímat: Český sládek hodnotí slovenská piva

V době koronaviru vyráží mnoho Čechů na dovolenou na Slovensko. Otestovali jsme proto devět lahvových piv, které se dají běžně sehnat v obchodě. | Video: Blahoslav Baťa, Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo 19 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si dnes vyžádal nejméně 19 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

"Útoky na civilní cíle dokazují nelidskou krutost nepřítele a nedostatek morálních zásad," dodal policejní mluvčí. Neupřesnil ale, kdo podle názoru policie za útokem stojí.

Jde o další z řady útoků, které sužují Afghánistán od doby, kdy se před více než rokem v zemi ujalo moci radikální islamistické hnutí Tálibán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy