Karlova univerzita má vlastní pivo, inspirovala se číslem π

Magazín Magazín
20. 10. 2020 17:12
Na začátku to byla pouze recese, ze které se nakonec vyklubala spolupráce s pivovarem Ferdinand, jenž teď pro matfyz uvaří speciální pivo. "Je inspirované číslem π, které se také symbolicky promítá do jeho receptury i názvu," vysvětluje Martin Vlach z Karlovy univerzity.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Univerzita Karlova bude mít příští rok na jaře první ze zamýšlené řady vlastních piv. Nápad pochází z půdy matfyzu a nápoj uvaří podle receptury Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského pivovar Ferdinand pod názvem Pěkný číslo.

Slavnostní podpis memoranda o spolupráci.
Slavnostní podpis memoranda o spolupráci. | Foto: Tomáš Princ / MFF UK

"Pivo je inspirované číslem π, které se také symbolicky promítá do jeho receptury i názvu," řekl proděkan MFF UK pro propagaci Martin Vlach. Název piva vznikl jako slovní hříčka, kdy matfyzáky napadlo psát slovo pivo jako π v kroužku (pí v "o").

Receptura Pěknýho čísla se inspirovala přibližnou hodnotou čísla π, tedy 3,14. Ve výrobě se využívají například tři druhy chmele, jeho stupňovitost se pohybuje kolem 14 a obsah alkoholu je zhruba 6,28 procenta, což odkazuje k dvojnásobku π.

Univerzita teď potřebuje vybrat pro pivní lahve vizuální podobu, matfyz proto vypsal soutěž o grafické zpracování jak etikety, tak dalších vizuálně propagačních prvků nového nápoje.

Mohlo by vás zajímat: Český sládek hodnotí slovenská piva

V době koronaviru vyráží mnoho Čechů na dovolenou na Slovensko. Otestovali jsme proto devět lahvových piv, které se dají běžně sehnat v obchodě. | Video: Blahoslav Baťa, Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

před 4 minutami

Na podporu městské turistiky půjdou vouchery za 500 milionů korun, řekla Dostálová

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chystá podporu pro krajská města formou poukazů. Připraveno má 500 milionů korun, které budou k dispozici z nevyužitých prostředků z již uskutečněných programů pomoci v souvislosti s pandemií koronaviru. Města, která z vlastní iniciativy poukazy na podporu turismu vytvořila, je budou moci využít. Stejnou sumu, která do poukazů vloží sama města, jim přispěje stát. Vláda by měla program projednat příští týden. Šéfka MMR Klára Dostálová (za ANO) to dnes řekla novinářům.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V rybníku na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil dvaačtyřicetiletý muž

V rybníku u obce Bílý Kámen na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil muž narozený v roce 1979. Jeho tělo vytáhli z vody policejní potápěči dnes asi v 00:30. Pro potvrzení příčiny úmrtí bude nařízená pitva. ČTK to řekla mluvčí policie Dana Čírtková.

Policie se o události dozvěděla po 18:00. Dva muži se šli koupat do rybníku Lomák. "Jeden vlezl do vody a měl plavat a druhý po chvíli zjistil, že už ho na hladině nevidí, tak to oznámil policii, spustilo se pátrání," řekla Čírtková.

K rybníku přijeli hasiči, policisté i jejich potápěči. "V nočních hodinách, kolem 00:30 bylo skutečně nalezeno tělo utonulého muže - zřejmě utonulého, taky mohl mít zdravotní potíže," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy