Karlova univerzita má vlastní pivo, inspirovala se číslem π

Magazín Magazín
20. 10. 2020 17:12
Na začátku to byla pouze recese, ze které se nakonec vyklubala spolupráce s pivovarem Ferdinand, jenž teď pro matfyz uvaří speciální pivo. "Je inspirované číslem π, které se také symbolicky promítá do jeho receptury i názvu," vysvětluje Martin Vlach z Karlovy univerzity.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Univerzita Karlova bude mít příští rok na jaře první ze zamýšlené řady vlastních piv. Nápad pochází z půdy matfyzu a nápoj uvaří podle receptury Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského pivovar Ferdinand pod názvem Pěkný číslo.

Slavnostní podpis memoranda o spolupráci.
Slavnostní podpis memoranda o spolupráci. | Foto: Tomáš Princ / MFF UK

"Pivo je inspirované číslem π, které se také symbolicky promítá do jeho receptury i názvu," řekl proděkan MFF UK pro propagaci Martin Vlach. Název piva vznikl jako slovní hříčka, kdy matfyzáky napadlo psát slovo pivo jako π v kroužku (pí v "o").

Receptura Pěknýho čísla se inspirovala přibližnou hodnotou čísla π, tedy 3,14. Ve výrobě se využívají například tři druhy chmele, jeho stupňovitost se pohybuje kolem 14 a obsah alkoholu je zhruba 6,28 procenta, což odkazuje k dvojnásobku π.

Univerzita teď potřebuje vybrat pro pivní lahve vizuální podobu, matfyz proto vypsal soutěž o grafické zpracování jak etikety, tak dalších vizuálně propagačních prvků nového nápoje.

Mohlo by vás zajímat: Český sládek hodnotí slovenská piva

V době koronaviru vyráží mnoho Čechů na dovolenou na Slovensko. Otestovali jsme proto devět lahvových piv, které se dají běžně sehnat v obchodě. | Video: Blahoslav Baťa, Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy