Karlova univerzita má vlastní pivo, inspirovala se číslem π

Magazín Magazín
20. 10. 2020 17:12
Na začátku to byla pouze recese, ze které se nakonec vyklubala spolupráce s pivovarem Ferdinand, jenž teď pro matfyz uvaří speciální pivo. "Je inspirované číslem π, které se také symbolicky promítá do jeho receptury i názvu," vysvětluje Martin Vlach z Karlovy univerzity.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Univerzita Karlova bude mít příští rok na jaře první ze zamýšlené řady vlastních piv. Nápad pochází z půdy matfyzu a nápoj uvaří podle receptury Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského pivovar Ferdinand pod názvem Pěkný číslo.

Slavnostní podpis memoranda o spolupráci.
Slavnostní podpis memoranda o spolupráci. | Foto: Tomáš Princ / MFF UK

"Pivo je inspirované číslem π, které se také symbolicky promítá do jeho receptury i názvu," řekl proděkan MFF UK pro propagaci Martin Vlach. Název piva vznikl jako slovní hříčka, kdy matfyzáky napadlo psát slovo pivo jako π v kroužku (pí v "o").

Receptura Pěknýho čísla se inspirovala přibližnou hodnotou čísla π, tedy 3,14. Ve výrobě se využívají například tři druhy chmele, jeho stupňovitost se pohybuje kolem 14 a obsah alkoholu je zhruba 6,28 procenta, což odkazuje k dvojnásobku π.

Univerzita teď potřebuje vybrat pro pivní lahve vizuální podobu, matfyz proto vypsal soutěž o grafické zpracování jak etikety, tak dalších vizuálně propagačních prvků nového nápoje.

Mohlo by vás zajímat: Český sládek hodnotí slovenská piva

V době koronaviru vyráží mnoho Čechů na dovolenou na Slovensko. Otestovali jsme proto devět lahvových piv, které se dají běžně sehnat v obchodě. | Video: Blahoslav Baťa, Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 2 hodinami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy