Vařit začal v dílně, teď si sám pěstuje chmel. Pivo není jen těžký ležák, říká sládek

Vařit začal v dílně, teď si sám pěstuje chmel. Pivo není jen těžký ležák, říká sládek
Minipivovar Obora sídlí ve stejnojmenné jihočeské vesnici nedaleko Tábora. Hned jak se otevřou dřevěná vrata se vstupem do výroby, pohladí návštěvníky vůně obilného sladu a chmelu.
Začínal s varnou o objemu pět hektolitrů. "Když mi ji kamarád přivezl, divil se, jak rychle jsem ji dal dohromady, a říkal mi: 'Hele, ty si za chvíli vybuduješ celý pivovar.' A měl pravdu. Nakoupil jsem si všechny možné odborné knížky, začal jsem vařit nejdřív pro sebe, pak pro kamarády, a protože jim pivo chutnalo, pořídil jsem si větší varnu a zaregistroval jsem si pivovar," vypráví Novák.
Kromě varny sládek potřebuje spilku, ve které pivo kvasí, ležácké tanky, kde spodně kvašené nápoje odpočívají, sudy a stáčecí zařízení.
Novák se podnikání v oblasti zemědělství věnuje už od roku 1991, kdy si pořídil první polnosti, začal chovat krávy a prodávat mléko. V roce 2008 zprovoznil vlastní bioplynovou stanici, která vedle elektřiny produkuje také teplou vodu, a tak farmáře napadlo vybudovat teplovod a rozvádět energii nejen do vlastního hospodářství, ale i sousedům do vsi.
Foto: Jakub Plíhal
Nejzajímavější pivo často nevaří vyučení sládci, ale nadšenci, kteří si ho začnou vyrábět doma, myslí si Martin Novák z minipivovaru Obora. Oproti absolventům pivovarnických škol, kteří opakují naučené postupy, se totiž podle něj samouci nebojí experimentovat. Sám začal pivo vařit v dílně a teď už si pěstuje chmel i sladový ječmen. Navíc při výrobě využívá elektřinu z vlastní bioplynové stanice.
 

Právě se děje

před 38 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy