Vařit začal v dílně, teď si sám pěstuje chmel. Pivo není jen těžký ležák, říká sládek

Vařit začal v dílně, teď si sám pěstuje chmel. Pivo není jen těžký ležák, říká sládek
Minipivovar Obora sídlí ve stejnojmenné jihočeské vesnici nedaleko Tábora. Hned jak se otevřou dřevěná vrata se vstupem do výroby, pohladí návštěvníky vůně obilného sladu a chmelu.
Začínal s varnou o objemu pět hektolitrů. "Když mi ji kamarád přivezl, divil se, jak rychle jsem ji dal dohromady, a říkal mi: 'Hele, ty si za chvíli vybuduješ celý pivovar.' A měl pravdu. Nakoupil jsem si všechny možné odborné knížky, začal jsem vařit nejdřív pro sebe, pak pro kamarády, a protože jim pivo chutnalo, pořídil jsem si větší varnu a zaregistroval jsem si pivovar," vypráví Novák.
Kromě varny sládek potřebuje spilku, ve které pivo kvasí, ležácké tanky, kde spodně kvašené nápoje odpočívají, sudy a stáčecí zařízení.
Novák se podnikání v oblasti zemědělství věnuje už od roku 1991, kdy si pořídil první polnosti, začal chovat krávy a prodávat mléko. V roce 2008 zprovoznil vlastní bioplynovou stanici, která vedle elektřiny produkuje také teplou vodu, a tak farmáře napadlo vybudovat teplovod a rozvádět energii nejen do vlastního hospodářství, ale i sousedům do vsi.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Tomáš Maca Jakub Plíhal, Tomáš Maca
9. 9. 2020 6:00
Nejzajímavější pivo často nevaří vyučení sládci, ale nadšenci, kteří si ho začnou vyrábět doma, myslí si Martin Novák z minipivovaru Obora. Oproti absolventům pivovarnických škol, kteří opakují naučené postupy, se totiž podle něj samouci nebojí experimentovat. Sám začal pivo vařit v dílně a teď už si pěstuje chmel i sladový ječmen. Navíc při výrobě využívá elektřinu z vlastní bioplynové stanice.
 

Právě se děje

Další zprávy