Vařit začal v dílně, teď si sám pěstuje chmel. Pivo není jen těžký ležák, říká sládek

Vařit začal v dílně, teď si sám pěstuje chmel. Pivo není jen těžký ležák, říká sládek
Minipivovar Obora sídlí ve stejnojmenné jihočeské vesnici nedaleko Tábora. Hned jak se otevřou dřevěná vrata se vstupem do výroby, pohladí návštěvníky vůně obilného sladu a chmelu.
Začínal s varnou o objemu pět hektolitrů. "Když mi ji kamarád přivezl, divil se, jak rychle jsem ji dal dohromady, a říkal mi: 'Hele, ty si za chvíli vybuduješ celý pivovar.' A měl pravdu. Nakoupil jsem si všechny možné odborné knížky, začal jsem vařit nejdřív pro sebe, pak pro kamarády, a protože jim pivo chutnalo, pořídil jsem si větší varnu a zaregistroval jsem si pivovar," vypráví Novák.
Kromě varny sládek potřebuje spilku, ve které pivo kvasí, ležácké tanky, kde spodně kvašené nápoje odpočívají, sudy a stáčecí zařízení.
Novák se podnikání v oblasti zemědělství věnuje už od roku 1991, kdy si pořídil první polnosti, začal chovat krávy a prodávat mléko. V roce 2008 zprovoznil vlastní bioplynovou stanici, která vedle elektřiny produkuje také teplou vodu, a tak farmáře napadlo vybudovat teplovod a rozvádět energii nejen do vlastního hospodářství, ale i sousedům do vsi.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Tomáš Maca Jakub Plíhal, Tomáš Maca
9. 9. 2020 6:00
Nejzajímavější pivo často nevaří vyučení sládci, ale nadšenci, kteří si ho začnou vyrábět doma, myslí si Martin Novák z minipivovaru Obora. Oproti absolventům pivovarnických škol, kteří opakují naučené postupy, se totiž podle něj samouci nebojí experimentovat. Sám začal pivo vařit v dílně a teď už si pěstuje chmel i sladový ječmen. Navíc při výrobě využívá elektřinu z vlastní bioplynové stanice.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Policie hledá svědky středečního loupežného přepadení u stanice metra Hloubětín

Pražští kriminalisté hledají svědky, kteří by jim mohli objasnit loupežné přepadení staršího muže ve středu před půlnoci u stanice metra Hloubětín. Podezřelého již zadrželi a v případě odsouzení mu hrozí za loupež až 12 let za vězení, uvedl v pátek policejní mluvčí Richard Hrdina. Co napadenému útočník ukradl, s ohledem na vyšetřování případu nechtěl mluvčí specifikovat.

Útočník napadl muže ve středu kolem 23:30 a způsobil mu těžkou újmu na zdraví, uvedl Hrdina a doplnil, že pachatele v červené bundě zachytila kamera, když se pohyboval po vestibulu metra a obtěžoval cestující.

Policie záznam kamery zveřejnila na svém webu a jsou na něm zachyceni i dva muži, kteří byli s podezřelým na nástupišti a mohli by policistům poskytnout informace k případu. Podle mluvčího se ale mají obrátit na linku 158 nebo kteroukoli policejní služebnu všichni, kteří se v době činu pohybovali v okolí stanice metra Hloubětín a podezřelého viděli.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

ČTÚ chce kvůli omezené konkurenci regulovat trh mobilních dat, operátoři s tím nesouhlasí

Český telekomunikační úřad se chystá příští rok regulovat trh mobilních dat, protože na něm shledal omezenou konkurenci. Hodlá proto O2, T-Mobilu a Vodafonu uložit povinnost umožnit přístup k jejich velkoobchodním mobilním službám virtuálním operátorům za regulovanou cenu. Uvedli to zástupci ČTÚ na dotaz ČTK. Operátoři s výsledky analýzy nesouhlasí. Podle nich nereflektuje nejnovější vývoj na trhu. Regulace by platila po notifikaci Evropskou komisí, která by měla být hotova do poloviny příštího roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy