Látkové kapesníky i menstruační kalhotky. Věci ze socialismu, které předběhly dobu

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
14. 7. 2019 18:02
Lidstvo za svou existenci vyprodukovalo přes osm miliard tun plastu. Na dnech moří a oceánů nekončí jen PET lahve, vědci upozorňují, že životní prostředí zamořují i další věci na jedno použití, jako jsou vložky, tampony či papírové kapesníky. Některé firmy se proto ohlédly zpět a věci denní spotřeby vyrábí z materiálů, které člověk může znovu použít. Recyklovatelné výrobky jsou dnes znovu trendy, a to i přesto, že dříve nesplňovaly hygienické normy. Podívejte se na šest věcí, které předběhly dobu.
Foto: Shutterstock

Nové kalhoty jen za dobré vysvědčení

Bleší trhy v Německu, charity shopy v Anglii a second handy v Americe jsou jednou z cest, jak si dnes šetrný člověk k přírodě může pořídit oblečení. Textilní průmysl patří k největším znečišťovatelům na světě, ročně firmy vyrobí zhruba 150 miliard kusů oblečení.

Za socialismu si Češi kupovali oblečení jen výjimečně, byl to způsob, jak ušetřit na drahé auto anebo televizi. Kluci do tanečních nosili stará saka po otci a na roztrhané kalhoty jim matky přišívaly záplaty. 

Obchody s oblečením z druhé ruky mají v Česku poměrně dlouhou historii a nejpopulárnější byly především v 90. letech, kdy se v nich daly najít značkové věci z dovozu. Dnes je upcyklace znakem uvědomělých lidí s šetrným přístupem k životnímu prostředí.

Přečtěte si článek: Po stopách pražských second handů. Jsou to ráje pro módní guru i milovníky přírody

 

Právě se děje

Další zprávy