Ještěd desetkrát jinak. Jak mohl vypadat, kdyby v soutěži nezvítězila dnešní podoba?

Ještěd desetkrát jinak. Jak mohl vypadat, kdyby v soutěži nezvítězila dnešní podoba?
Dnes jde o naprostou ikonu české architektury, ale všechno mohlo být jinak. Deset různých hypotetických podob stavby na vrcholu Ještědu mohou nyní vidět návštěvníci Severočeského muzea v Liberci. Modely jim nastiňují, jak to mohlo vypadat, pokud by před šedesáti lety v architektonické soutěži nevyhrál nadčasový návrh Karla Hubáčka. Tento návrh vytvořil architekt Jaromír Syrovátko.
Model Hotelu Ještěd, architekt návrhu: Otakar Binar.
Model Hotelu Ještěd, architekt návrhu: Jaromír Vacek.
Model Hotelu Ještěd, architekt návrhu: Miloš Technik. Zobrazit 10 fotografií
Foto: Aktuálně.cz / Petr Šuta / Reprofoto z knihy Jiřího Křížka "Ještěd 11x jinak", kterou v roce 2014 vydala Technická univerzita v Liberci, Fakulta umění a architektury / Severočeské muzeum v Liberci
ČTK dap ČTK, dap
9. 7. 2023 7:06
Dnes jde o naprostou ikonu české architektury, ale všechno mohlo být jinak. Deset různých hypotetických podob stavby na vrcholu Ještědu mohou nyní vidět návštěvníci Severočeského muzea v Liberci. Modely jim nastiňují, jak to mohlo vypadat, pokud by před šedesáti lety v architektonické soutěži nevyhrál nadčasový návrh Karla Hubáčka.

"Jde o to připomenout, že to také mohlo skončit úplně jinak. Nebrat to jako danost, že něco kvalitního vznikne jenom proto, že všichni se na tom shodnou," řekl ředitel muzea Jiří Křížek a připomněl, že veřejnost původně Hubáčkův návrh odmítala a klonila se k těm tradičnějším, které více připomínaly původní vyhořelý hotel.

Podle Křížkova názoru by dnes by podobná stavba, jakou je Hubáčkův rotační hyperboloid, mohla těžko vzniknout. "Kdyby hypotetický původní Schäferův hotel vyhořel teď, tak se zcela jistě bude obnovovat původní podoba, protože by to byla kulturní památka a nikdo by si nedokázal představit, že by tam vznikla nějaká sci-fi architektura," konstatoval ředitel muzea.

Původní horský hotel byl postavený v klasickém stylu podle plánů libereckého stavitele Ernsta Schäfera. Na vrcholu Ještědu byl od roku 1906 do ledna 1963, kdy vyhořel. V následné architektonické soutěži na vybudování nového hotelu s vysílačem se sešlo 11 návrhů.

"Byly tam dva základní přístupy. Jeden byl takový konzervativní, vycházející vstříc nostalgii po starém hotelu Ještěd," uvedl kurátor výstavy Luděk Lukuvka. Zhruba polovina architektů zvolila odvážnější přístup. Lukuvka však věří, že v případě realizace by žádný z těchto návrhů nedosáhl Hubáčkova věhlasu.

"Určitě by to nebylo špatné, ale myslím si, že by se to dnes bralo jako dobová moderní architektura 60., 70. let. Rozhodně by to nemělo ty nadčasové prvky. Prostě Hubáčkovi se povedla životní stavba, která působí fantasticky dodnes," dodal.

Od zpracování Hubáčkova návrhu k dokončení výstavby Ještědu uplynulo tehdy deset let. Muzeum tedy výstavou ve svém hlavním sále připomíná půlstoletí od otevření hotelu a vysílače, který patří k nejoriginálnějším architektonickým dílům v Česku. Architekt Karel Hubáček získal za projekt prestižní mezinárodní Perretovu cenu. Od roku 2006 je stavba národní kulturní památkou a je označována i za českou stavbu 20. století.

Výstava v Severočeském muzeu v Liberci potrvá až do 10. října 2023. Podrobnosti najdete zde: www.muzeumlb.cz/

 

Právě se děje

Další zprávy