Praha - Pověrčiví lidé, které děsí pátek třináctého v kalendáři, si po dnešku budou moci na devět měsíců oddechnout.
Jelikož na letošní rok vyšly hned tři pátky třináctého a ten dnešní je poslední, další se v kalendáři objeví až příští rok v srpnu.
V české společnosti stále do jisté míry přežívá pověra, že pátek třináctého je nešťastný den. To, že by pátek 13. skutečně přitahoval smůlu, se ale neprokázalo.
Podle statistik se tento den víc nehod než jindy nestává. Například Česká pojišťovna uvádí, že dlouhodobě jsou pátky třináctého z hlediska počtu hlášených škod podprůměrné.
Proč je pátek třináctého v mnoha zemích považován za nešťastný, se přesně neví. U pátku třináctého se setkáváme se spojením dvou pověr najednou. První souvisí s pátkem jako takovým, druhá se váže k číslu 13.
Ještě staří Římané a Germáni pátek považovali za šťastný den. S nástupem křesťanství se však pozitivní vlastnosti pátku stále více potlačovaly. V pátek byl ukřižován Ježíš Kristus, při jeho poslední večeři sedělo kolem stolu 13 lidí, přičemž tím třináctým byl zrádce Jidáš. Z toho se vyvozovalo, že nikdy nemá být pozváno 13 hostů a stejný počet osob také nikdy nemá sedět u jednoho stolu.
S číslem 13 už staří Babyloňané spojovali vše špatné, protože číslo následuje po dvanáctce, která prý naopak přinášela štěstí. Oproti tomu v židovském náboženství je třináctka vysloveně šťastným číslem.
Matematicky vzato se pátek třináctého vyskytuje nanejvýše třikrát v roce. Letos vyšly na únor, březen a listopad. Příští rok ale bude pouze jeden pátek s třináctkou v kalendáři, a to v srpnu.