Japonští velrybáři potopili loď ekologických aktivistů

Lucie Kalivodová
6. 1. 2010 10:55
Ekologická organizace Sea Sheperd je známá agresivními útoky na velrybáře
Foto: Reuters

Sydney - Australská ekologická skupina Sea Shepherd Conservation Society se se svou rychlou lodí Ady Gil potopila v Antarktidě po nárazu do japonské velrybářské lodi.

Ekologičtí aktivisté s velrybáři bojují různými způsoby a kromě vodních děl používají i oslepující lasery a "zapáchající bomby". Všech šest členů posádky Ady Gil se z potápějící se lodi zachránilo a vyvázlo bez zranění, potvrdil britskému listu The Times kapitán a zároveň zakladatel radikální ekologické organizace Paul Watson.

Podle agentury Reuters byla loď doslova "rozkrojena" japonským plavidlem Shonan Maru napůl. "Aktivisté se pokoušeli oslepit japonskou posádku zelenými lasery," uvádí se v prohlášení japonské strany.

"Extremismus organizace Sea Shepherd je čím dál tím agresivnější. Jejich akce nejsou ničím jiným, než zločinným chováním," domnívají se podle Sky News Japonci. Útoky Sea Shepherd Conservation Society na japonské velrybářské lodě, které připlouvají k břehům Antarktidy v době, kdy je na jižní polokouli letní sezona, jsou už tradicí.

Cílem takovýchto akcí je podle slov ekologů zabránit v lovu kytovců a zachránit jich co možná nejvíce a taktéž způsobit lovcům velryb finanční újmu. Komerční lov velryb je mezinárodně zakázán, Japonsko však využívá klauzule povolující lovit ve jménu výzkumu.

Velrybí maso, které neskončí v laboratořích, se ale stejně v Japonsku objeví na prodejních pultech. Podle ekologických aktivistů je toto právě tím pravý důvodem, proč Japonci velryby loví. "

 

Právě se děje

před 13 minutami

Čeští policisté zadrželi cizince podezřelého v Německu z trestného činu

Policisté poblíž Prahy zadrželi cizince, který je v Německu podezřelý z násilného trestného činu. Spáchal ho údajně ve středu, poté odjel autem do Česka. Muže poslal soud do vazby, do několika týdnů bude předán zpět do Německa. Podobný případ se odehrál počátkem května, kdy čeští policisté zadrželi na dálnici D1 cizince, který se podle německé policie pokusil v Německu o vraždu.

Cizinec podle mluvčího využil ke vstupu do Česka zmírnění dřívějších omezení kvůli koronaviru, od úterka jsou kontroly na hranicích s Německem i Rakouskem pouze namátkové. Německá policie vydala evropský zatýkací rozkaz, v Česku byl muž zadržen zhruba 12 hodin od spáchání skutku. "Samotné zadržení proběhlo velmi rychle a provedlo ho několik středočeských dopravních policistů nedaleko Prahy, pod záminkou běžné silniční kontroly," uvedl mluvčí policejního prezidia David Schön.

Zdroj: ČTK
Další zprávy