Jak přežít změny klimatu? Svět by se měl učit od Masajů

vk
24. 8. 2008 12:04
Přesto jsou v Keni přehlíženou menšinou

Nairobi - Pastevecké kmeny jako například Masajové nabízejí způsob, jak se vyrovnat s klimatickými změnami ve východní Africe, tvrdí agentura Oxfam.

Fakt, že jsou na okraji politického zájmu, ale znamená, že jejich cenné zkušenosti přicházejí vniveč, citovala z nové zprávy agentura Reuters.

Poznatky nabyté generacemi Masajů, kteří se stády putují přes horké pouště, svěží zelené savany a kamenné pláně Keni, Ugandy a Tanzanie, by přitom mohly být velmi cenné pro předpověď, jak těžce zasáhne Afriku globální oteplování.

Čtěte také: Oblast Sahelu trápí přelidnění, hlad i změny klimatu

V Africe žije mezi půl milionem a milionem Masajů. Známí jako pastevci a bojovníci, putovali Masajové z místa na místo a dělili se o přístup k vodě a pastvinám. Dnes však žijí stísnění na zlomku svého původního území.

Politická klatba

Politické vedení regionu je přehlíží a vysmívá se jejich způsobu života jako přežitému a nedůležitému.

"Až příliš často nezůstává přímá hospodářská hodnota, kterou pastýřské kmeny vytvářejí, v jejich komunitách. A nepřímá hodnota není odměněna, dokonce ani povšimnuta těmi, kteří o nich rozhodují," řekl Reuters oblastní ředitel společnosti Oxfam Paul Smith-Lomas.

Nová zpráva nazvaná "Přežití těch nejpřipravenějších" popisuje roky opomíjení a nevhodné politiky rozvoje společně s rostoucími nároky na přírodní zdroje, které ovlivnily schopnost některých pastevců získat udržitelné zdroje obživy.

Více zde: Ženy trpí změnami klimatu více než muži

Podle Oxfamu většinou východoafrické vlády vyřadily pastevecké komunity, které často obývají vzdálené části jejich území, z národních rozhodovacích procesů. Vnímají je čím dál víc jen jako menšinový hlas, který není k vítězství ve volbách potřeba.

První ministr pro Masaje

Někteří jako by si však začali jejich cenu postupně uvědomovat, píše Oxfam.

"Pastevci se tisíce let přizpůsobují klimatickým změnám, a to by jim mohlo pomoci vyrovnat se s předpovídaným globálním oteplováním, které Afriku zasáhne," řekl podle agentury Reuters Mohamed Elami, který byl v dubnu jmenován prvním keňským ministrem pro sever a další pouštní oblasti.

"Nicméně - jejich přizpůsobivost se nedá zjistit bez vládní pomoci a investic," řekl Elami.

Vědci varují, že globální oteplování na Afriku tvrdě dopadne. Komise pro změny klimatu při OSN předpokládá, že teplota během sedmdesáti let stoupne o dva až čtyři stupně Celsia.

Předpovídají také častější sucha, bouře, povodně a rostoucí hladiny moří, stejně jako měnící se nemoci. Deset milionů lidí po celé Africe čelí nedostatku vody a potravin.

Čtěte také: Afrika se mění. Za 30 let zmizel les, ledovce i jezera

 

Právě se děje

Další zprávy