Jak léčit autismus? V dekompresní komoře

Report
14. 3. 2009 17:46
USA - Američtí pediatři objevili nový zpsob, jak léčit autismus. Stav postižených dětí se zlepšil poté, co byly na 40 hodin zavřeny do přetlakové komory.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: NeuroSpin

"Nedá se ještě mluvit o léčbě, ale zaznamenali jsme jisté zlepšení v chování a životě pacientů," uvedl vedoucí výzkumného týmu Dan Rossignol.

Léčba v přetlakové komoře je založená na vystavení pacienta vysokým koncentracím kyslíku při zvýšeném atmosférickém tlaku.

Podle jedné teorie může kyslík pomoci snížit vznětlivost pacienta a zlepšit okysličování mozkové tkáně. Ukázalo se, že může být účinná například při léčbě mozkové obrny.

O možném vlivu dekompresních komor na léčbu autismu se diskutovalo už dříve, vědci ale nevěděli, zda nejde o placebo.

V nedávném výzkumu, který probíhal na šesti místech ve Spojených státech, bylo testu v dekompresní komoře podrobeno 62 dětí ve věku od dvou do sedmi let.

Za měsíc strávily celkem 40 hodin v atmosféře s 24 % kyslíku a tlaku 1,3 atmosféry, nebo v místnosti s lehce zvýšeným tlakem.

U dětí, které léčbu podstoupily, vědci zjistili významné zlepšení ve vnímání, očním kontaktu a komunikaci s okolím.

Podle doktora Rossignola získává léčba autismu v tlakových komorách v posledních letech své příznivce. V USA si mohou nyní rodiče koupit vlastní zařízení v ceně 14-17 tisíc dolarů.

Sám Rossignol byl prý původně k proceduře skeptický. Uvěřil až poté, co se díky léčbě v komorách zlepšil stav obou jeho autistických synů.

Autismus se obecně častěji vyskytuje u chlapců.

Stále ale ještě není jisté, zda půjde o trvalé zlepšení. "Musíme ještě zjistit, jestli nejde jen o přechodný efekt," říká jeden z předních badatelů v oblasti autismu Richard Mills.

 

Právě se děje

Další zprávy