Jak by napsali maturitní slohovou práci profesionálové? Zde jsou jejich nápady

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
13. 4. 2019 12:00
Ve středu 10. dubna proběhly na středních školách státní písemné maturity z českého jazyka. Studenti mohli volit mezi hororovým vyprávěním "Děsuplná noc", článkem o fake news, líčením zimní krajiny, úředním dopisem o charitativním projektu, recenzí na jednu z navržených knih či úvahou o tom, zda může účel světit prostředky. Zadání maturitní práce jsme poslali "mistrům slova", tedy profesionálům, kteří se psaním živí, ať už jde o spisovatele, publicisty či textaře, a požádali je, aby nám napsali svou volbu tématu a svůj nápad.
Písničkář Bohdan Mikolášek
Písničkář Bohdan Mikolášek | Foto: Archiv Bohdana Mikoláška

Písničkář Bohdan Mikolášek

Vybral bych si úvahu Účel světí prostředky. Mimochodem, příběh na úvod tématiky psal asi někdo pamatující dobu zdravotnictví zdarma, na které se doplácelo nejen úplatky, ale i zdravím. Pečovatelství je dnes na dobré cestě - respektive ví se o dobrém cíli - jen pro ten účel chybí prostředky. Máme se lépe. Důchodové pojišťovny si nyní dělají starosti, že nám ti důchodci žijí nějak déle a i jinak jsou nám "drazí".  Úplatek na přednostní přijetí je nyní oficiální a jmenuje se "sponsorský dar".

 

Právě se děje

před 4 minutami

Slovenská média získala 39 hodin záznamu ke kauze Gorila, Penta hrozí trestním oznámením

Několik slovenských médií obdrželo odkaz, odkud lze stáhnout soubor s názvem Gorila. Mělo by jít o nahrávku, která se týká jedné z největších kauz na Slovensku. Záznam se však zatím nepodařilo ověřit.

Nahrávka měla podle listu SME vzniknout v bratislavském bytě ve Vazovské ulici, který slovenská rozvědka (SIS) před lety vybavila odposlouchávacím zařízením. Policie ji vloni objevila během domovních prohlídek v bytě podnikatele Mariana Kočnera, obviněného z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. 

Podle přepisů rozhovorů, které do médií unikly už před několika lety, patří hlasy na nahrávce bývalému slovenskému ministrovi hospodářství Jirkovi Malchárkovi a Jaroslavu Haščákovi. Haščák je spolumajitelem investiční společnosti Penta.

Penta již oznámila, že se proti zveřejnění údajné nahrávky bude bránit soudně. 

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy