Jak by napsali maturitní slohovou práci profesionálové? Zde jsou jejich nápady

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
13. 4. 2019 12:00
Ve středu 10. dubna proběhly na středních školách státní písemné maturity z českého jazyka. Studenti mohli volit mezi hororovým vyprávěním "Děsuplná noc", článkem o fake news, líčením zimní krajiny, úředním dopisem o charitativním projektu, recenzí na jednu z navržených knih či úvahou o tom, zda může účel světit prostředky. Zadání maturitní práce jsme poslali "mistrům slova", tedy profesionálům, kteří se psaním živí, ať už jde o spisovatele, publicisty či textaře, a požádali je, aby nám napsali svou volbu tématu a svůj nápad.
Foto: Archiv Vladislava Dudáka

Spisovatel, filosof a historik Vladislav Dudák

Na horor by cílila má ctižádost, ale nikoli talent. A tak bych si asi vybral zadání "Fenomén fake news", kde bych značně horlil a měl jen ty samé "správné názory", opírající se o "důvěryhodné zdroje" té správné platformy. Celé bych to pojal jako jeden velký patafyzický fake s řadou vymyšlených ukázek, citací, prokádrováváním zdrojů i osob a svatým morálním rozhořčením nad nepatřičnými. 

Mimochodem, před lety, kdy se kvůli evropským pravidlům hledal náhradní název pro tuzemský rum, jsem si chtěl zaregistrovat značku "tuzemský řum" či dokonce "řům" (co ještě může být češtějšího a tudíž odlišnějšího od mezinárodního rumu?). Ale neuspěl jsem, protože pro EU jsou prý r a ř zaměnitelná (tedy "ř" nelze kvůli EU použít). Takže se zase tak moc těm, kteří uvěřili fake news o zákazu písmene "ř" nedivím.  (Výchozí text k tématu Fenomén fake news pojednává o tom, jak se médii a sociálními sítěmi šířila falešná zpráva o tom že EU zakázala písmeno "ř". - pozn. red.)

 

Právě se děje

Další zprávy