"Procházet se celý den podél věží, kde mají sokoli svá hnízda...celý den se bavit s přáteli, kteří chtějí, abys tu s nimi zůstal...pít celý den v hospodách, kde šumaři tak rádi hrají...žít na tvém západním břehu a pozorovat letní východy slunce ..." - tak zpívá irská kapela The Corrs ve své písni "Song For Ireland".
Irsko, země nekonečných odstínů zelené, kouzelných leprikonů, trojlístků a - v neposlední řadě - i domov pravé irské whiskey či piva Guinness. I tak si mnoho lidí představí Irsko. Jak blízko pravdě to je? Přesvědčte se sami během své dovolené!
K té příležitosti tu pro vás máme pár tipů na místa, která byste si neměli nechat ujít.
Sharmrock - bohulibý i bojovný
Víte, jak se trojlístek stal symbolem Irska? Svatý Patrik pomocí něho znázorňoval svatou trojici. V devatenáctém století se trojlístek - neboli sharmrock, jak mu zde říkají - stal symbolem boje a odporu vůči Anglii. Proto v době okupace ostrova Angličany, riskoval člověk, který ho nosil, tvrdý trest.
Dodnes Irové slaví, na uctění památky irského patrona a světce, který na ostrov přinesl křesťanství, 17. března jako svátek svatého Patrika. V tento den se lidé oblékají do tradiční zelené, účastní se pochodů a všude kolem jsou vidět trojlístky.
Uisce beatha, "živá voda"
Lidé tu s oblibou pijí pivo a irskou whiskey. Mezi nejznámější značky whiskey patří například Tullamore Dew či Jameson, mezi pivy drží první místo vyhlášené irské pivo Guinness.
Pokud vás zajímá, jak irská whiskey vzniká, navštivte třeba bývalou palírnu Old Jameson v Dublinu, která vám umožní nahlédnout do historie a výroby této slavné značky. Nebo navštivte některou z malých palíren, rozesetých po celém ostrově.
A když už jste v Dublinu, určitě navštivte Dublinský hrad (Dublin Castle), kde si můžete prohlédnout, kromě hradu samotného, i knihovnu, státní apartmá, kapli, muzeum, či hradní zahradu.
Dublinská ZOO je oblíbeným cílem místních i turistů. Pro zajímavost - letos slaví své 180. narozeniny a jistě nadchne jak vaše děti, tak i vás. Mladší generace se pak dozajista nechá zlákat čtvrtí "Temple bar", která se po setmění stává útočištěm všech milovníků nočního života. Pro milovníky věhlasných módních značek je tu Grafton Street, kde narazíte takové jako Hermés, Chanel, Louis Vuitton nebo Tiffany's.
Galway je někdy označované jako "město kmenů" - na památku 14 obchodnických rodin ("kmenů"), které město v minulosti vedly. Neohromí vás nabídkou muzeí, ale nudit se tu rozhodně nebudete - díky mnoha barům, restauracím, nočnímu životu a malebným uličkám. Další ráno pak určitě přijde vhod procházka po přímořské promenádě. A pokud vás Atlantik okouzlí, můžete, ve zdejším akváriu, blíže prozkoumat i život pod jeho hladinou.
V minulosti byl Waterford jedním z nejdůležitějších přístavů na světě. A až do dnešních dnů si uchoval mnoho ze své dřívější podoby. Najdete tu mnoho muzeí - a stejně jako v téměř každém irském městě - i bezpočet hospod.
Hory Comeragh jsou jedním z irských "tajemství", do nichž určitě budete chtít nahlédnout. Vychutnejte si zdejší neuvěřitelné rozhledy, projděte se po některé z mnoha stezek a objevte na nich skrytá jezera, pitoreskní údolí a divoké vodopády.
County Donegal na severu Irska není tak známou oblastí jako jiné části ostrova - a to zejména proto, že není tolik propagovaný. To s sebou přináší pochopitelně dobré i špatné - pokud se chcete vyhnout návalům turistů, je toto místo pro vás jako určené. Najdete zde levné ubytování a nezničenou krajinu. Naopak, pokud hledáte moderní zařízení a komfort, mohli byste tu mít trochu potíže. Nicméně, láká-li vás dobrodružství, golf, rybaření, vodní sporty, nebo turistika, budete se tu cítit více než dobře. A když už tu budete, nesmíte vynechat dechberoucí útesy Slieve League.
Irsko je - hlavně a především - zemí přírody. Počasí je tu často deštivé, ale to by vás nemělo odradit, vždyť právě to je i jeden z důvodů, proč tu najdete trávu zelenou jako nikde jinde! Tak si jen pro jistotu přibalte do zavazadel i deštník - a když už na vás bude vody skutečně moc, schovejte se do jednoho z místních "pubs".