Facebook ví, že jeho aplikace Instagram má negativní vliv na dospívající. Informuje o tom web Wall Street Journal.
Deník citoval studie společnosti Facebook, které v uplynulých třech letech zkoumaly, jak Instagram ovlivňuje mladé uživatele. V jedné z interních prezentací společnosti se uvádí, že mezi dospívajícími, kteří hlásili sebevražedné myšlenky, 13 procent britských a šest procent amerických uživatelů přičítalo tento problém právě Instagramu.
"Třicet dva procent dospívajících dívek uvedlo, že když se cítily špatně kvůli svému tělu, Instagram jim jejich negativní náladu ještě zhoršil," stojí ve zprávě. Facebook také zjistil, že 14 procent chlapců v USA viní Instagram za to, že jim zhoršil pocit ze sebe sama.
Výzkumníci varovali, že stránka Explore (Prozkoumat) na Instagramu, která nabízí kurátorské příspěvky z nejrůznějších účtů, vybírá obsah, jenž může být škodlivý. Aplikace také tlačí na zveřejňování jen těch nejlepších snímků a momentek a vyvolává v lidech návyk.
Instagram pro děti
Mladí lidé a dospívající jsou klíčem k úspěchu Instagramu. Podle materiálů, které si deník Wall Street Journal prohlédl, je více než 40 procent uživatelů Instagramu ve věku 22 let a mladších. I proto Facebook vytváří verzi této aplikace pro děti mladší 13 let.
To rovněž znepokojuje řadu amerických zákonodárců. Demokratka Lori Trahanová, členka Sněmovny reprezentantů, již déle upozorňuje na zhoršující se duševní zdraví dětí, což přičítá právě sociálním sítím.
Trahanová proto vyzvala Facebook, aby "okamžitě upustil od plánů na Instagram pro děti" a místo toho se zaměřil na ochranu stávajících mladých uživatelů. "Facebook nemá co vyvíjet další platformy sociálních médií určené výslovně pro naše děti, když se mu nedá věřit, že by udržel pořádek u svých stávajících," dodala.
Facebook se k úniku informací rozhodl veřejně nevyjadřovat, deníku The Guardian například zaslal jen odkaz na blogový příspěvek, podle kterého se zpráva Wall Street Journal "zaměřila na omezený soubor zjištění a vrhá na firmu negativní světlo".