Neobyčejná přestavba bývalé kotelny. Odvezli jsme odsud tisíc tun odpadků, říká architekt

Neobyčejná přestavba bývalé kotelny. Odvezli jsme odsud tisíc tun odpadků, říká architekt
Budova bývalého uhelného mlýna pochází z počátku 20. let a zhruba do 50. let minulého století se zde mlelo uhlí na prach, který se pálil v nedaleké kotelně. Když stavba přestala sloužit svému účelu, vznikl zde sklad kancelářského vybavení.
Tuto budovu začal Patrik Hoffman rekonstruovat jako první v roce 2011. Revitalizace  trvala poměrně krátce a za jeden rok získala dříve zchátralá stavba nové využití. Dnes slouží jako sídlo architektonického ateliéru Patrika Hoffmana, který konverzi inicioval, galerijní prostory a showroom dánské nábytkářské společnosti.
Za zdařilou rekonstrukci byl autor konceptu Patrik Hoffman oceněn Grand Prix architektů v roce 2013. Mezinárodní komise tehdy zhodnotila Hoffmanův počin jako důležitý impulz k oživení celé lokality.
Ve středním patře bývalého mlýna je galerie. "Zatím zde proběhly dvě výstavy zaměřené na moderní umění," vypráví Andrea Hoffman Nečasová.
Foto: Jakub Plíhal
Petra Jansová Jakub Plíhal Petra Jansová, Jakub Plíhal
30. 10. 2017 17:32
Historie šroubáren v Libčicích nad Vltavou se začala psát na konci 19.století. V dobách největší slávy zde pracovalo kolem tisícovky zaměstnanců a výrobky odsud mířily do celé Evropy. Po roce 1989 a povodních začal význam podniku upadat a z unikátních industriálních staveb se postupně staly ruiny. Do místa za Prahou na břehu Vltavy se ale zamiloval pražský architekt Patrik Hoffman, který se posledních sedm let snažil budově bývalého uhelného skladu a kotelny vrátit lesk. Jako první přišel na řadu uhelný mlýn, jehož revitalizaci ocenila i mezinárodní porota soutěže Grand Prix achitektů, a minulý týden byla otevřena i kotelna.
 

Právě se děje

před 35 minutami

Obří slalom v Sestriere vede po prvním kole Brignoneová

Obří slalom Světového poháru v Sestriere vede po prvním kole domácí Federica Brignoneová. Italská lyžařka, která je nejvýš v průběžném pořadí této disciplíny, má náskok 17 setin sekundy před Slovenkou Petrou Vlhovou.

Na dalších místech jsou Němka Viktoria Rebensburgová a Američanka Mikaela Shiffrinová, která na konci prosince vyhrála předchozí obří slalom v Lienzu. Druhé kolo v italském zimním středisku začne ve 14:05.

Zdroj: ČTK
Další zprávy