Těžební věže i sídliště v Brně. Nahlédněte do budov, které formovaly Československo

Podívejte se, co všechno nabízí festival Den architektury.
Schwarzenberský palác známý svou sgrafitovou výzdobou restaurovanou v 2. polovině 20. století je jednou z nejkrásnějších ukázek renesanční architektury v Praze.
V rámci Dne architektury se otevřou i dveře unikátního architektonického a urbanistického komplexu bohnické léčebny, která v době svého vzniku (1906) byla nejmodernějším zařízením svého druhu v rakousko-uherské monarchii. Autorem komplexu, který je od roku 1958  kulturní památkou, je architekt Václav Roštlapil.
"Některé budovy, jako například nemocnice, navštěvujeme se strachem. Je však možné v nich stále nalézt vzpomínku na doby, kdy byly ještě sirotčinci a starobinci a nemocnice byla neznámým termínem," zvou do areálu Thomayerovy nemocnice organizátoři festivalu.
Pražské centrum současného umění MeetFactory prošlo v létě rekonstrukcí. Komentovaná prohlídka přiblíží nejenom samotnou rekonstrukci, ale i historii budovy, která dříve sloužila jako továrna na výrobu skla.
Foto: Den architektury
pej pej
26. 9. 2018 14:11
V pátek 28. září odstartuje festival Den architektury a do 4. října nabídne přes 300 akcí po celé České republice a na Slovensku. Otevřou se unikátní budovy, historické paláce, průmyslové areály i nejmodernější stavby ověnčené architektonickými cenami. Až na několik výjimek je program přístupný zdarma. Podívejte se, co všechno festival, který si připomíná výročí 100 let od založení Československa, nabízí.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy