Těžební věže i sídliště v Brně. Nahlédněte do budov, které formovaly Československo

Podívejte se, co všechno nabízí festival Den architektury.
Schwarzenberský palác známý svou sgrafitovou výzdobou restaurovanou v 2. polovině 20. století je jednou z nejkrásnějších ukázek renesanční architektury v Praze.
V rámci Dne architektury se otevřou i dveře unikátního architektonického a urbanistického komplexu bohnické léčebny, která v době svého vzniku (1906) byla nejmodernějším zařízením svého druhu v rakousko-uherské monarchii. Autorem komplexu, který je od roku 1958  kulturní památkou, je architekt Václav Roštlapil.
"Některé budovy, jako například nemocnice, navštěvujeme se strachem. Je však možné v nich stále nalézt vzpomínku na doby, kdy byly ještě sirotčinci a starobinci a nemocnice byla neznámým termínem," zvou do areálu Thomayerovy nemocnice organizátoři festivalu.
Pražské centrum současného umění MeetFactory prošlo v létě rekonstrukcí. Komentovaná prohlídka přiblíží nejenom samotnou rekonstrukci, ale i historii budovy, která dříve sloužila jako továrna na výrobu skla.
Foto: Den architektury
pej pej
26. 9. 2018 14:11
V pátek 28. září odstartuje festival Den architektury a do 4. října nabídne přes 300 akcí po celé České republice a na Slovensku. Otevřou se unikátní budovy, historické paláce, průmyslové areály i nejmodernější stavby ověnčené architektonickými cenami. Až na několik výjimek je program přístupný zdarma. Podívejte se, co všechno festival, který si připomíná výročí 100 let od založení Československa, nabízí.
 

Právě se děje

před 5 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy