Těžební věže i sídliště v Brně. Nahlédněte do budov, které formovaly Československo

Podívejte se, co všechno nabízí festival Den architektury.
Schwarzenberský palác známý svou sgrafitovou výzdobou restaurovanou v 2. polovině 20. století je jednou z nejkrásnějších ukázek renesanční architektury v Praze.
V rámci Dne architektury se otevřou i dveře unikátního architektonického a urbanistického komplexu bohnické léčebny, která v době svého vzniku (1906) byla nejmodernějším zařízením svého druhu v rakousko-uherské monarchii. Autorem komplexu, který je od roku 1958  kulturní památkou, je architekt Václav Roštlapil.
"Některé budovy, jako například nemocnice, navštěvujeme se strachem. Je však možné v nich stále nalézt vzpomínku na doby, kdy byly ještě sirotčinci a starobinci a nemocnice byla neznámým termínem," zvou do areálu Thomayerovy nemocnice organizátoři festivalu.
Pražské centrum současného umění MeetFactory prošlo v létě rekonstrukcí. Komentovaná prohlídka přiblíží nejenom samotnou rekonstrukci, ale i historii budovy, která dříve sloužila jako továrna na výrobu skla.
Foto: Den architektury
pej pej
26. 9. 2018 14:11
V pátek 28. září odstartuje festival Den architektury a do 4. října nabídne přes 300 akcí po celé České republice a na Slovensku. Otevřou se unikátní budovy, historické paláce, průmyslové areály i nejmodernější stavby ověnčené architektonickými cenami. Až na několik výjimek je program přístupný zdarma. Podívejte se, co všechno festival, který si připomíná výročí 100 let od založení Československa, nabízí.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy