Houstone, máme problém. NASA zveřejnila exkluzivní nahrávky

jaz
1. 12. 2014 8:00
NASA nahrála na internet desítky záznamů, lidé si mohou zdarma stáhnout zvuky vesmíru, start rakety nebo konverzaci kosmonautů.
astronaut Edwin Buzz Aldrin
astronaut Edwin Buzz Aldrin | Foto: Reuters

Merritt Island (Florida) - Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku zveřejnil na internetu svůj archiv vesmírných zvuků, který je volně k poslechu i stažení.

Celkem 62 audio nahrávek umístila NASA na speciální stránku hudebního portálu SoundCloud, kde je teď možné si stáhnout například jako vyzvánění do mobilu nahrávku z přistání na Měsíci z roku 1969, zvuk startu rakety nebo blesku na Jupiteru.

Zásadní okamžiky lidstva na audio nahrávkách

"Houstone, máme problém," nebo "Orel přistál," i slavná věta Neila Armstronga "Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo," už nepodléhají autorským právům a je možné je volně použít.

Zvukový záznam testování startu raketoplánu.

"Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo," řekl Neil Armstrong v roce 1969, když poprvé vstoupil na povrch Měsíce z lodě Apollo 11.

"Houstone, máme problém," zaznělo v roce 1970 z úst kosmonauta Jima Lovella, velitele Apolla 13, když vybouchla na palubě kyslíková nádrž. V tu chvíli bylo jasné, že se třetí cesta na Měsíc neuskuteční. Naštěstí ale celá posádka přistála ve zdraví na hladině Tichého oceánu.

"Věřím, že tento národ si může vytyčit za cíl přistání člověka na Měsíci a jeho bezpečný návrat na Zem, a to do konce tohoto desetiletí. Žádný jiný vesmírný projekt dneška nebude působivější pro lidstvo a důležitější pro dlouhodobý výzkum vesmíru. Uskutečnění žádného nebude tak obtížné a nákladné," zní úryvek proslovu na podporu vesmírného programu Apollo, který přednesl prezident J. F. Kennedy v roce 1961.

A na konec malý koncert rádiových vln uvnitř zemské atmosféry.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy