Houstone, máme problém. NASA zveřejnila exkluzivní nahrávky

jaz
1. 12. 2014 8:00
NASA nahrála na internet desítky záznamů, lidé si mohou zdarma stáhnout zvuky vesmíru, start rakety nebo konverzaci kosmonautů.
astronaut Edwin Buzz Aldrin
astronaut Edwin Buzz Aldrin | Foto: Reuters

Merritt Island (Florida) - Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku zveřejnil na internetu svůj archiv vesmírných zvuků, který je volně k poslechu i stažení.

Celkem 62 audio nahrávek umístila NASA na speciální stránku hudebního portálu SoundCloud, kde je teď možné si stáhnout například jako vyzvánění do mobilu nahrávku z přistání na Měsíci z roku 1969, zvuk startu rakety nebo blesku na Jupiteru.

Zásadní okamžiky lidstva na audio nahrávkách

"Houstone, máme problém," nebo "Orel přistál," i slavná věta Neila Armstronga "Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo," už nepodléhají autorským právům a je možné je volně použít.

Zvukový záznam testování startu raketoplánu.

"Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo," řekl Neil Armstrong v roce 1969, když poprvé vstoupil na povrch Měsíce z lodě Apollo 11.

"Houstone, máme problém," zaznělo v roce 1970 z úst kosmonauta Jima Lovella, velitele Apolla 13, když vybouchla na palubě kyslíková nádrž. V tu chvíli bylo jasné, že se třetí cesta na Měsíc neuskuteční. Naštěstí ale celá posádka přistála ve zdraví na hladině Tichého oceánu.

"Věřím, že tento národ si může vytyčit za cíl přistání člověka na Měsíci a jeho bezpečný návrat na Zem, a to do konce tohoto desetiletí. Žádný jiný vesmírný projekt dneška nebude působivější pro lidstvo a důležitější pro dlouhodobý výzkum vesmíru. Uskutečnění žádného nebude tak obtížné a nákladné," zní úryvek proslovu na podporu vesmírného programu Apollo, který přednesl prezident J. F. Kennedy v roce 1961.

A na konec malý koncert rádiových vln uvnitř zemské atmosféry.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy