Houstone, máme problém. NASA zveřejnila exkluzivní nahrávky

jaz
1. 12. 2014 8:00
NASA nahrála na internet desítky záznamů, lidé si mohou zdarma stáhnout zvuky vesmíru, start rakety nebo konverzaci kosmonautů.
astronaut Edwin Buzz Aldrin
astronaut Edwin Buzz Aldrin | Foto: Reuters

Merritt Island (Florida) - Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku zveřejnil na internetu svůj archiv vesmírných zvuků, který je volně k poslechu i stažení.

Celkem 62 audio nahrávek umístila NASA na speciální stránku hudebního portálu SoundCloud, kde je teď možné si stáhnout například jako vyzvánění do mobilu nahrávku z přistání na Měsíci z roku 1969, zvuk startu rakety nebo blesku na Jupiteru.

Zásadní okamžiky lidstva na audio nahrávkách

"Houstone, máme problém," nebo "Orel přistál," i slavná věta Neila Armstronga "Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo," už nepodléhají autorským právům a je možné je volně použít.

Zvukový záznam testování startu raketoplánu.

"Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo," řekl Neil Armstrong v roce 1969, když poprvé vstoupil na povrch Měsíce z lodě Apollo 11.

"Houstone, máme problém," zaznělo v roce 1970 z úst kosmonauta Jima Lovella, velitele Apolla 13, když vybouchla na palubě kyslíková nádrž. V tu chvíli bylo jasné, že se třetí cesta na Měsíc neuskuteční. Naštěstí ale celá posádka přistála ve zdraví na hladině Tichého oceánu.

"Věřím, že tento národ si může vytyčit za cíl přistání člověka na Měsíci a jeho bezpečný návrat na Zem, a to do konce tohoto desetiletí. Žádný jiný vesmírný projekt dneška nebude působivější pro lidstvo a důležitější pro dlouhodobý výzkum vesmíru. Uskutečnění žádného nebude tak obtížné a nákladné," zní úryvek proslovu na podporu vesmírného programu Apollo, který přednesl prezident J. F. Kennedy v roce 1961.

A na konec malý koncert rádiových vln uvnitř zemské atmosféry.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Kaťuša končí. V elitním pelotonu ji nahradí tým Israel Academy

Tradiční cyklistická stáj Kaťuša po této sezoně skončí a místo ní se v elitní společnosti WorldTour objeví Israel Cycling Academy, za kterou závodí i český jezdec Daniel Turek. Dosud kontinentální tým koupí od Kaťuše licenci a převezme i smlouvy jedenácti jezdců. Informoval o tom server cyclingnews.com.

Kaťuša zanikne, protože přijde o dva hlavní sponzory firmu Alpecin a výrobce kol Canyon. Její nástupce Israel Academy získá mimo jiné z jezdců Němce Nilse Politta, který byl letos druhý na prestižní klasice Paříž-Roubaix. Lídrem pro etapové závody by měl být Ir Dan Martin.

Další zprávy