FOTO Domy na Marsu, mosty i chrámy. To vše jde z lepenky

FOTO Domy na Marsu, mosty i chrámy. To vše jde z lepenky
Dům na Marsu. Vítězné dílo 8. ročníku soutěže Stavby z vlnité lepenky. V roce 2014 byl tématem právě Dům na Marsu.
Ten vítězný vytvořili studenti VOŠS a SPŠS arch. Jana Letzela Náchod. Stavba se jmenovala "Centrum odborné výuky, odloučené pracoviště Mars 1".
Druhé místo v soutěži o nejlepší dům na Marsu, vytvořený z lepenky, obsadil tento "Rejnok".
3. místo obdržela tato "Mezinárodní marsovská stanice".
Foto: www.svvl.cz
Magazín Magazín
8. 8. 2014 19:30
Podívejte se na nejzajímavější stavby z lepenky, které dokázali postavit nadaní studenti.

Fotogalerie - Člověk až žasne nad tím, co všechno jsou středoškolští studenti schopni postavit. Za osm ročníků soutěže Stavby z vlnité lepenky, která je určená pro střední školy se zaměřením na stavebnictví, dokázali, že se nebojí ani tak náročných staveb, jako je katedrála Notre Dame, Eiffelova věž či šikmá věž v Pise.

"Letošní ročník soutěže byl specifický tím, že si studenti sami zvolili téma Dům na Marsu prostřednictvím hlasování," popsal novinku zástupce Svazu výrobců vlnitých lepenek Pavel Sobol.

Studenti vytvářeli originální projekt domu, který by si představovali na Marsu, pokud se tam v budoucnosti začne stavět. Jediným omezením bylo, že k výrobě modelu museli autoři využít pouze vlnitou lepenku, tedy ekologický materiál používaný k výrobě obalů.

Celostátní vítězství a ceny dle vlastního výběru v hodnotě 25 tisíc korun si nakonec odnesli studenti z Náchoda. Na druhém místě se umístil student z Valašského Meziříčí a třetí místo potěšilo studenta z Lipníku nad Bečvou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy