FOTO Domy na Marsu, mosty i chrámy. To vše jde z lepenky

FOTO Domy na Marsu, mosty i chrámy. To vše jde z lepenky
Dům na Marsu. Vítězné dílo 8. ročníku soutěže Stavby z vlnité lepenky. V roce 2014 byl tématem právě Dům na Marsu.
Ten vítězný vytvořili studenti VOŠS a SPŠS arch. Jana Letzela Náchod. Stavba se jmenovala "Centrum odborné výuky, odloučené pracoviště Mars 1".
Druhé místo v soutěži o nejlepší dům na Marsu, vytvořený z lepenky, obsadil tento "Rejnok".
3. místo obdržela tato "Mezinárodní marsovská stanice".
Foto: www.svvl.cz
Magazín Magazín
8. 8. 2014 19:30
Podívejte se na nejzajímavější stavby z lepenky, které dokázali postavit nadaní studenti.

Fotogalerie - Člověk až žasne nad tím, co všechno jsou středoškolští studenti schopni postavit. Za osm ročníků soutěže Stavby z vlnité lepenky, která je určená pro střední školy se zaměřením na stavebnictví, dokázali, že se nebojí ani tak náročných staveb, jako je katedrála Notre Dame, Eiffelova věž či šikmá věž v Pise.

"Letošní ročník soutěže byl specifický tím, že si studenti sami zvolili téma Dům na Marsu prostřednictvím hlasování," popsal novinku zástupce Svazu výrobců vlnitých lepenek Pavel Sobol.

Studenti vytvářeli originální projekt domu, který by si představovali na Marsu, pokud se tam v budoucnosti začne stavět. Jediným omezením bylo, že k výrobě modelu museli autoři využít pouze vlnitou lepenku, tedy ekologický materiál používaný k výrobě obalů.

Celostátní vítězství a ceny dle vlastního výběru v hodnotě 25 tisíc korun si nakonec odnesli studenti z Náchoda. Na druhém místě se umístil student z Valašského Meziříčí a třetí místo potěšilo studenta z Lipníku nad Bečvou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 30 minutami

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy