Hotel Voyager Station bude mít technologie podobné jako Mezinárodní vesmírná stanice, která byla postupně budováno od roku 1998. Oproti ní ale loď nebude jen pro vědce. Firma Orbital Assembly Corporation Johna Blincowa, zakladatele Gateway Foundation, naznačuje, že do vesmíru bude moct každý, kdo na to má peníze.
Lidem nabídne luxusní ubytování s kinem a koktejlovým barem. Oproti konkurenčním projektům bude zařízení velkou výhodu - rotující kruhovitá konstrukce, která se bude skládat z celkem 24 modulů, vytvoří umělou gravitaci a rotací vyrovná stav bez tíže.
Hotel navrhl konstruktér už před 60 lety
Původně měl hotel nést jméno kontroverzního konstruktéra Wernhera von Brauna, který během druhé světové války spolupracoval s nacisty. Později si v Americe zvedl renomé tím, že sestrojil raketu Saturn V, která 20. července 1961 úspěšně přistála na Měsíci.
Braun navíc před šedesáti lety navrhl podobu vesmírného hotelu, který firma bere jako podklad ke stavbě nové stanice. Základní principy se téměř nezměnily, gravitace funguje stále stejně, tvrdí Tim Alatorre z Gateaway Foundation: "Rozdíly jsou v použití moderních materiálů a technologií. Nové kovové slitiny, plášť složený z rozličných vrstev, 3D tisk dělají stavbu vesmírného hotelu reálnější než kdy dřív."
Od názvu po kontroverzním konstruktérovi firma Johna Blincowa nakonec ustoupila a ohlásila, že hotel, který kvůli pandemii bude ve vesmíru o dva roky později, než se původně předpokládalo, se bude jmenovat Voyager Station.
"Chceme dát lidem vědět, že zlatá éra létání do vesmíru je za dveřmi. Blíží se, a to velmi rychle," řekl pro CNN Blincow. Na cestování do vesmíru se zaměřuje řada společností, z nichž některé své plány zveřejnily už před desítkami let. Například stanice Richarda Bransona a vesmírná loď Aurora, která měla být hotová přibližně za čtyři roky, stále zůstává jen na papíře. Nocleh v ní má stát přes 200 milionů korun.
"Jako doma"
Design interiéru stanice Voyager Station je reakcí na film 2001: Vesmírná odysea od režiséra Stanleyho Kubricka. "Myslím si, že Kubrick chtěl zdůraznit hlavně rozpor mezi technologiemi a humanitou člověka, tím pádem vytvořil velmi sterilní, čistý a nepřátelský interiér. Ten film je vlastně návod, jak to nedělat," říká Tim Alatorre.
Designéři naopak vytvořili prostor, který připomíná pohodlí domova. Pokoje mají hřejivý nádech, na podlaze jsou koberce a designový nábytek. Namísto do zahrady se ale lidé budou dívat na hvězdy a planetu Zemi. Nedílnou součástí pobytu ve vesmíru budou prvotřídní restaurace a bary. Blincow chce hostům nabízet jídlo astronautů, jako je je zmrzlina ze sušeného mléka.
V lodi bude navíc několik originálních zábavných a sportovních aktivit. "Lidé si vyzkouší věci, které na Zemi nejsou možné. Díky menší gravitaci budou schopní bez většího úsilí zvednout velké předměty, skákat do větší výšky a běhat několika novými směry," vysvětluje Alatorre.
Stanice by měla být hotová v roce 2026, pro veřejnost se otevře o rok později. Pokud se osvědčí, začne Blincow vyvíjet bydlení pro celou kolonii. Lidé by ve vesmíru žili, pracovali a plodili děti.