Pražské Holešovice patří podle britského Guardianu k nejvíc cool čtvrtím v Evropě

Magazín Magazín
10. 2. 2020 18:00
Pražské Holešovice se dostaly do letošního žebříčku deseti nejzajímavějších čtvrtí v evropských městech, který sestavil britský list The Guardian. Skončily na sedmém místě a redaktoři na nich ocenili dynamické kulturní prostory jako Centrum současného umění DOX, trendy kavárny jako Vnitroblock i dostatek zeleně.
Holešovice
Holešovice | Foto: Shutterstock

Deník The Guardian ocenil, že se Holešovice za uplynulou dekádu proměnily z mrtvého a šedivého místa v pulzující čtvrť plnou galerií, designových obchůdků a barů. Ty do kdysi nevábné části Prahy nastěhovali mladí podnikatelé a kreativci, kteří využili prázdné prostory a nízké ceny nájmů.

Britští redaktoři připouštějí, že industriální budovy a činžovní domy z přelomu 19. a 20. století, které tvoří pilíře holešovické architektury, se na pohlednicích nevyjímají tak jako malebné historické stavby Malé Strany a Starého Města. Z hlediska kulturního vyžití ale podle nich Holešovice turisty bohatě odmění.

Z výstavních síní, které čtvrť nabízí, The Guardian vybral například Národní technické muzeum, Veletržní palác, kde sídlí část Národní galerie, nebo Centrum současného umění DOX. Příznivcům divadla a filmu zase doporučuje návštěvu kulturního centra La Fabrika, kina Bio Oko či prostoru Jatka 78 v areálu Pražské tržnice.

Z výstavních síní, které čtvrť nabízí, The Guardian vybral například Centrum současného umění DOX.
Z výstavních síní, které čtvrť nabízí, The Guardian vybral například Centrum současného umění DOX. | Foto: ČTK

Těm, kdo by hledali chvíli klidu uprostřed zeleně, radí zajít do parku Stromovka nebo do Letenských sadů, které skýtají krásné pohledy na zbytek Prahy a v létě i množství zahrádek, kde se zájemci mohou osvěžit pivem. Zkrátka ovšem nepřijdou ani milovníci kávy, kteří mohou podle deníku zkusit třeba podnik Café Letka s oprýskanými zdmi a velkými okny.

Na kávu zve The Guardian také do industriálního Vnitroblocku, který slouží i jako výstavní prostor, a na snídani a oběd pak do Bistra Jankovcova nebo Bistra 8, kde lze ochutnat třeba burgery a mexické tacos. Na večeři radí zajít například do SaSaZu s fúzí asijské kuchyně či do baru Cobra, kde hosté dostanou i bohatou nabídku vín a koktejlů.

Příznivci nočního života si podle listu nemají nechat ujít party v klubu Cross, a kdo by si chtěl z Holešovic odvézt něco na památku, má zavítat do jednoho z menších krámků s oblečením a interiérovými doplňky místních návrhářů. Kabáty, šaty a svetry prodává obchod Jakoby a židle, stoly či lampy zase designérka Helena Dařbujánová.

První příčku žebříčku nejvíc cool míst v Evropě obsadily čtvrti Järntorget a Långgatorna v druhém největším švédském městě Göteborg. Ty byly kdysi místem, kam si chodili užívat námořníci a přístavní dělníci, když právě dostali výplatu. Bary a pivnice, které se v nich nacházejí dnes, na tuto tradici navazují.

Druhé místo si připsala univerzitní čtvrť v Bruselu a těsně před Holešovicemi skončil multikulturní Neukölln v bývalém východním Berlíně a rychle se rozvíjející varšavská čtvrť Powiśle lemující levý břeh řeky Visly. Na nižších pozicích se naopak umístilo římské Ostiense i pařížská Quartier de la Réunion.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy