Španělsko-uruguayský film má na streamovací platformě Netlfix jen za první dva lednové týdny už přes 28 milionů zhlédnutí. Od filmu očekávají úspěch i odborníci. Španělská komise ho zařadila jako oscarového kandidáta v mezinárodní sekci.
Všechny díly pořadu sledujte tady >>> Historky z placu
Sněžné bratrstvo popisuje událost, při níž ztroskotalo letadlo mířící z Uruguaye do Chile. Při tragédii okamžitě zemřelo 12 lidí a zbytek posádky uvízl na několik týdnů v pustině v Andách. Po týdnech hladovění začali přeživší pojídat ostatní mrtvé pasažéry. Nakonec je po 72 dnech objevil místní pastevec. Celkem kvůli letecké katastrofě zemřelo 29 lidí, přežilo jich 16.
Při natáčení filmu, který se událostí inspiroval, bylo pro režisére Juana Antonia Bayona nejdůležitější, aby snímek působil co nejvíce autenticky. Proto donutil herce strávit v horách téměř čtyři měsíce. Za přítomnosti odborníků na výživu je také nechal hladovět. Herec Enzo Vogrincic uvedl, že na začátku natáčení vážil 70 kilo a na konci už pouhých 46.
Nejnáročnější bylo podle Vogrincice natáčení scény, kdy trup havarovaného letadla zavalí lavina. Natáčela se dva týdny, přičemž herci museli nosit mokré oblečení a obličej mít pokrytý sněhem. Představitel hlavního hrdiny dostal kvůli natáčení náročné scény zápal plic a horečku. Z nemoci chtěl ale vytěžit maximum, proto si odmítl dát ve filmování pauzu.
"Teď, když ty scény vidím zpětně, mám je rád. Přál bych si, abych byl nemocný celou dobu," popsal herec pro časopis The Hollywood Reporter s tím, že jeho zarudlé oči a opuchlý obličej působily autentičtěji.
O děsivé události ze 70. let vzniklo několik knih, dokumentů i filmů. Mezi nejslavnější adaptace patří americký snímek Přežít z roku 1993 s Ethanem Hawkem v hlavní roli.