Memy už dávno nejsou jen jednoduchými obrázky s vtipnými popisky – staly se nedílnou součástí moderní kultury a způsobem, jakým internetová generace vyjadřuje emoce, názory nebo ironii. Ty nejslavnější z nich vznikají spontánně, často z momentů každodenního života, televizních pořadů, virálních videí nebo aktuálních událostí. Dokážou během pár hodin obletět celý svět.
Historie memů a virálů
Koncept memů existoval už před digitální érou, ale samotný termín "meme" poprvé použil britský evoluční biolog Richard Dawkins ve své knize Sobecký gen z roku 1976. Definoval ho jako způsob šíření kulturních informací. Memy se postupně adaptují, mutují a ty nejúspěšnější přežívají v kolektivní paměti internetové kultury.
První internetové memy se objevily v 90. letech, kdy Mike Godwin v roce 1993 poprvé zmínil termín "internetový mem" ve spojitosti s šířením obsahu v prvních online komunitách. S nástupem sociálních sítí jako YouTube, Facebook a Twitter začala memová kultura rychle růst. Období mezi lety 2006 a 2012 přineslo ikonická virální videa, o kterých se mluví v galerii.
Memy dnes slouží jako důležitý nástroj komunikace a společenského komentáře. Uživatelé je využívají k politickému aktivismu, satirické kritice a budování komunitní identity. V současné době se memy staly zásadní součástí digitální kultury a předmětem akademického výzkumu.