Svět ho zná jako Stalina. Sovětský řezník Koba zemřel před 72 lety

Svět ho zná jako Stalina. Sovětský řezník Koba zemřel před 72 lety
Průkaz Josifa Džugašviliho pro spisy tajné policie v Petrohradě 1913. Podle některých historiků, včetně ruského badatele Jurije Žukova, existují dokumenty, které naznačují, že Stalin mohl carské policii donášet informace o jiných revolucionářích.
Stalin na vrcholu moci. Zachycen na fotografii kolem roku 1940. Stalin už měl v hlavě plány na využití napětí v Evropě. V tu dobu ale netušil, že už příští rok vtrhne Adolf Hitler do Sovětského svazu.
V Evropě je po válce. "Velká trojka" pózuje se svými hlavními poradci v Postupimi v Německu. Datace mezi 28. červencem a 1. srpnem 1945.
"Velkému příteli dětí - sláva velkému Stalinovi." Stalin s mladými pionýry různých národností, kteří salutují a mávají rudými vlajkami. Plakát z roku 1950. Zobrazit 6 fotografií
Foto: Sergei Bobylev / TASS / Profimedia
5. 3. 2025 17:31
Přisuzuje se mu podíl na smrti milionů lidí, už jen ten rozptyl je děsivý: mezi 3 až 8,7 milionu. Krajní odhady mluví až o desítkách milionů. Josif Vissarionovič Stalin, vlastním jménem Džugašvili, generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu v letech 1922-1952 a jeden z nejkrutějších diktátorů, zemřel před 72 lety, 5. března 1953. Podívejte se na jeho éru.

Stalin, přezdívaný Koba, je zodpovědný vedle cílené likvidace sebemenší opozice i za přesuny nebo vyhánění různých etnik a národů v rámci Sovětského svazu. Tím chtěl zlomit odpor lidí, kteří cítili národní hrdost a se Sovětským svazem se nechtěli plně identifikovat. Jako příklad se uvádí cíleně vyvolaný hladomor na Ukrajině ve 30. letech. Hladomor na Ukrajině trval 17 měsíců, NKVD tam zabavovala rolníkům veškeré obilí a zabránila jim oblast opustit. Odhady obětí přesahují deset milionů lidí. Sovětský svaz přitom v té době potraviny vyvážel do zahraničí.

Hlavní těžiště Stalinovy politiky ve 30. letech spočívalo v urychlené industrializaci zaostalé země. To se mu přes obrovská utrpení obyvatel podařilo. Ohromné projekty těžkého průmyslu, jako byly třeba ocelárny nebo strojní podniky, vznikaly doslova na zelené louce a za užití nucené práce, běžně i vězňů z gulagů. Příkladem za všechny byl průmyslový komplex v Magnitogorsku, při jehož výstavbě zemřely tisíce lidí.

Podle historických dokumentů se Stalin maximálně urychlenou industrializací cíleně připravoval na válku už tehdy. Na vzniku a rozšíření druhé světové války měl svůj podíl, a to zejména paktem s Hitlerovým Německem proti Polsku a vyvoláním války s Finskem.

Měl však i zásluhu na vítězství Spojenců nad Německem a Japonskem. V důsledku úspěchů ve válce a Stalinovy poválečné politiky dosáhl Sovětský svaz územních zisků, mimo jiné odstoupením Podkarpatské Rusi Československem, a celkového rozšíření své sféry vlivu.

 

Právě se děje

Další zprávy