Historie poprav: Běžné bylo zadupání slonem, vaření zaživa nebo lámání kolem

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
12. 11. 2024 12:19
Narážení na kůl, lámání kolem nebo vaření zaživa. I když si lidskou vynalézavost spojujeme s pozitivními přínosy, historie je o dost temnější. Lidstvo svou invenci použilo k zdokonalení dovedností, které mu nejdou k užitku. Například k efektivním popravám, galerie dějiny usmrcovaní přináší.

Oběšení

Oběšení je jedním z nejstarších a nejrozšířenějších způsobů popravy v historii lidstva. V průběhu staletí se praktikovaly zejména tři varianty: přímé pověšení celou vahou těla, vytažení pomocí kladky a moderní metoda vedoucí k poškození krčních obratlů. Zajímavé je, že v různých kulturách mělo oběšení odlišný společenský status. Například ve starověké Číně a u Germánů se jednalo o vznešený způsob smrti, zatímco ve středověké Evropě šlo o potupný trest určený především pro prosté obyvatelstvo. Šlechta měla naopak právo na stětí mečem.

Posledním člověkem popraveným oběšením byl v Československu v roce 1989 slovenský trojnásobný vrah a recidivista Štefan Svitek známý také jako horehronský rozparovač. 

Fotografie v přiloženém příspěvku ze sociální sítě X je z popravy Raineyho Betheyho odsouzeného za znásilnění a vraždu Lischie Edwardsové. Jednalo se o poslední veřejnou popravu v USA, které přihlíželo více než 20 tisíc lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy