Rebelka Madonna slaví 60 let. Tohle je její příběh odvahy a dřiny

Magdaléna Daňková Jiří Kropáček Video Magdaléna Daňková, Jiří Kropáček, Video
16. 8. 2018 9:01
Madonna se stala symbolem soudobé popkultury a její vliv přesahuje hranice hudebního a filmového průmyslu. Ve čtvrtek 16. srpna slaví 60 let.

Madonna Louisa Veronica Cicconenová se narodila jako potomek rodičům francouzsko-italského původu nedaleko Detroitu. Milovnice tance odjela koncem 70. let do New Yorku s 35 dolary v kapse, aby se tam vypracovala na tanečnici v divadle. Začátkem 80. let ale začala působit jako zpěvačka a kytaristka v několika kapelách a jejího talentu si všiml producent Mark Kamins. V roce 1983 vychází první album s názvem Madonna, jež započne její úspěšnou kariéru. I po 36 letech je popová královna stále na vrcholu a končit nehodlá ani ve svých 60 letech, které oslaví letos 16. srpna. Madonna se stala symbolem soudobé popové kultury a její vliv přesahuje hranice hudebního a filmového průmyslu. Podle některých kritiků vytvořila početný národ bez území a stala se barometrem změn ve společnosti.

60 let odvahy, troufalosti a dřiny×

načítám grafiku

36 let je na scéně

200 milionů prodaných alb

7 cen Grammy

28 nominací

11,5milionu sledujících na Instagramu

2 116 909 odběratelů na YouTube

2007zapsána do Guinessovy knihy rekordů

jako nejlépe placená zpěvačka

13 vydaných alb

zobrazit další data

60 let

16. 8. slaví narozeniny

5krát vystoupila v Česku

1992 - nejlepší rok?

Založila nahrávací label Maverick Records, vyhrává Grammy za nejlepší videoklip, publikace její knihy Sex, která se později stává bestsellerem New York Times.

5 sourozenců

6 dětí

vlastní: Rocco (2000), Lourdes (1996); adoptované: Mercy (2009), Stella a Esther (2017), David (2006)

2 manželství

Guy Ritchie (2000–2008), Sean Penn (1985–1989)

Fotografie alb: Sire Records/Warner Bros. Records | Maverick/Warner Bros. Records | Maverick/Warner Bros | Live Nation/Interscope

Popkulturní diva i zastánkyně menšin×

+ zvětšit× zmenšit

Madonnin vliv na moderní kulturu je často přirovnáván k Beatles či Elvisovi Presleymu. Americká zpěvačka významně proměnila popovou scénu, stejně jako otevřela pomyslné kariérní dveře dalším umělkyním. Francouzský profesor z Univerzity v Le Havru Georges-Claude Guilbert ve své eseji z roku 2004 vyzdvihuje Madonnu za její komplexní umělecké vystupování a přirovnává ji k jedněm z nejdůležitějších fenoménů americké kultury. Britský novinář Peter Robinson zase ve svém příspěvku na Guardianu v roce 2011 uvedl, že Madonna ovlivnila popovou kulturu natolik, že kousek její DNA lze najít v každé moderní popové věci.

Španělsky píšící novinář Quico Alsedo z deníku El Mundo v roce 2013 napsal, že Madonna vytvořila početný národ bez území. Americká novinářka Strawberry Saroyanová ve svém článku připomněla, že více než cokoliv jiného je pro Madonnu důležité sdělení, které předává. „Madonnin odkaz je především její schopnost předat sdělení nad rámec hudby a ovlivnit tak životy žen,“ napsala pro deník Salon.

Podle americké kritičky Michiko Kakutaniové je Madonna brána jako kulturní barometr změn. A mnozí ji považují za hlasitou zastánkyni skupin, které bývají ve společnosti ostrakizovány. Jedna z autorek pro Spin Media uvedla, že Madonna změnila společnost díky svému pevnému a nekompromisnímu postoji. O zpěvačce bylo sepsáno několik studií zkoumající její vliv na hudební průmysl, společnost, feminismus, život homosexuálů i sexualitu obecně.

načítám grafiku

Štědrá filantropka×

+ zvětšit× zmenšit

Madonna se aktivně angažuje od roku 2006 v Malawi, kde pomáhá bojovat s hladem, chudobou a špatnou lékařskou péčí. V roce 2006 založila společně s Michaelem Bergem neziskovou organizaci Raising Malawi na pomoc malawským dětem.

Roku 2008 napsala a produkovala dokument s názvem I Am Because We Are o AIDS v této jihovýhodoafrické zemi. A vloni v malawském městě Blantyre otevřela nemocnici The Mercy James Institute for Pediatric Surgery and Intensive Care, pojmenovanou po své adoptované dceři. Je patronkou britské charitativní organizace Children of Peace, pomáhající propagovat mír mezi palestinskými a izraelskými dětmi.

Kromě toho ale údajně podporuje třicítku dalších organizací, včetně Amnesty International. A od roku 2013 vede projekt Art for Freedom, jehož cílem je boj s netolerancí a útlakem prostřednictvím umění.

Jak šel čas s Madonnou×

zobrazit další

Fotografie: Profimedia | ČTK | Shutterstock

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, komentuje hejtmanka

Středočeský kraj vypovědělo smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. Ten vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen střetem zájmů premiéra Babiše, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení.

„Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů,“ řekla Deníku N hejtmanka Pecková. „Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodává v narážce na propojení své předchůdkyně a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy