Madonna Louisa Veronica Cicconenová se narodila jako potomek rodičům francouzsko-italského původu nedaleko Detroitu. Milovnice tance odjela koncem 70. let do New Yorku s 35 dolary v kapse, aby se tam vypracovala na tanečnici v divadle. Začátkem 80. let ale začala působit jako zpěvačka a kytaristka v několika kapelách a jejího talentu si všiml producent Mark Kamins. V roce 1983 vychází první album s názvem Madonna, jež započne její úspěšnou kariéru. I po 36 letech je popová královna stále na vrcholu a končit nehodlá ani ve svých 60 letech, které oslaví letos 16. srpna. Madonna se stala symbolem soudobé popové kultury a její vliv přesahuje hranice hudebního a filmového průmyslu. Podle některých kritiků vytvořila početný národ bez území a stala se barometrem změn ve společnosti.
28 nominací
jako nejlépe placená zpěvačka
16. 8. slaví narozeniny
Založila nahrávací label Maverick Records, vyhrává Grammy za nejlepší videoklip, publikace její knihy Sex, která se později stává bestsellerem New York Times.
vlastní: Rocco (2000), Lourdes (1996); adoptované: Mercy (2009), Stella a Esther (2017), David (2006)
Guy Ritchie (2000–2008), Sean Penn (1985–1989)
Fotografie alb: Sire Records/Warner Bros. Records | Maverick/Warner Bros. Records | Maverick/Warner Bros | Live Nation/Interscope
Madonnin vliv na moderní kulturu je často přirovnáván k Beatles či Elvisovi Presleymu. Americká zpěvačka významně proměnila popovou scénu, stejně jako otevřela pomyslné kariérní dveře dalším umělkyním. Francouzský profesor z Univerzity v Le Havru Georges-Claude Guilbert ve své eseji z roku 2004 vyzdvihuje Madonnu za její komplexní umělecké vystupování a přirovnává ji k jedněm z nejdůležitějších fenoménů americké kultury. Britský novinář Peter Robinson zase ve svém příspěvku na Guardianu v roce 2011 uvedl, že Madonna ovlivnila popovou kulturu natolik, že kousek její DNA lze najít v každé moderní popové věci.
Španělsky píšící novinář Quico Alsedo z deníku El Mundo v roce 2013 napsal, že Madonna vytvořila početný národ bez území. Americká novinářka Strawberry Saroyanová ve svém článku připomněla, že více než cokoliv jiného je pro Madonnu důležité sdělení, které předává. „Madonnin odkaz je především její schopnost předat sdělení nad rámec hudby a ovlivnit tak životy žen,“ napsala pro deník Salon.
Podle americké kritičky Michiko Kakutaniové je Madonna brána jako kulturní barometr změn. A mnozí ji považují za hlasitou zastánkyni skupin, které bývají ve společnosti ostrakizovány. Jedna z autorek pro Spin Media uvedla, že Madonna změnila společnost díky svému pevnému a nekompromisnímu postoji. O zpěvačce bylo sepsáno několik studií zkoumající její vliv na hudební průmysl, společnost, feminismus, život homosexuálů i sexualitu obecně.
Madonna se aktivně angažuje od roku 2006 v Malawi, kde pomáhá bojovat s hladem, chudobou a špatnou lékařskou péčí. V roce 2006 založila společně s Michaelem Bergem neziskovou organizaci Raising Malawi na pomoc malawským dětem.
Roku 2008 napsala a produkovala dokument s názvem I Am Because We Are o AIDS v této jihovýhodoafrické zemi. A vloni v malawském městě Blantyre otevřela nemocnici The Mercy James Institute for Pediatric Surgery and Intensive Care, pojmenovanou po své adoptované dceři. Je patronkou britské charitativní organizace Children of Peace, pomáhající propagovat mír mezi palestinskými a izraelskými dětmi.
Kromě toho ale údajně podporuje třicítku dalších organizací, včetně Amnesty International. A od roku 2013 vede projekt Art for Freedom, jehož cílem je boj s netolerancí a útlakem prostřednictvím umění.
Fotografie: Profimedia | ČTK | Shutterstock