Rebelka Madonna slaví 60 let. Tohle je její příběh odvahy a dřiny

Magdaléna Daňková Jiří Kropáček Video Magdaléna Daňková, Jiří Kropáček, Video
16. 8. 2018 9:01
Madonna se stala symbolem soudobé popkultury a její vliv přesahuje hranice hudebního a filmového průmyslu. Ve čtvrtek 16. srpna slaví 60 let.

Madonna Louisa Veronica Cicconenová se narodila jako potomek rodičům francouzsko-italského původu nedaleko Detroitu. Milovnice tance odjela koncem 70. let do New Yorku s 35 dolary v kapse, aby se tam vypracovala na tanečnici v divadle. Začátkem 80. let ale začala působit jako zpěvačka a kytaristka v několika kapelách a jejího talentu si všiml producent Mark Kamins. V roce 1983 vychází první album s názvem Madonna, jež započne její úspěšnou kariéru. I po 36 letech je popová královna stále na vrcholu a končit nehodlá ani ve svých 60 letech, které oslaví letos 16. srpna. Madonna se stala symbolem soudobé popové kultury a její vliv přesahuje hranice hudebního a filmového průmyslu. Podle některých kritiků vytvořila početný národ bez území a stala se barometrem změn ve společnosti.

60 let odvahy, troufalosti a dřiny×

načítám grafiku

36 let je na scéně

200 milionů prodaných alb

7 cen Grammy

28 nominací

11,5milionu sledujících na Instagramu

2 116 909 odběratelů na YouTube

2007zapsána do Guinessovy knihy rekordů

jako nejlépe placená zpěvačka

13 vydaných alb

zobrazit další data

60 let

16. 8. slaví narozeniny

5krát vystoupila v Česku

1992 - nejlepší rok?

Založila nahrávací label Maverick Records, vyhrává Grammy za nejlepší videoklip, publikace její knihy Sex, která se později stává bestsellerem New York Times.

5 sourozenců

6 dětí

vlastní: Rocco (2000), Lourdes (1996); adoptované: Mercy (2009), Stella a Esther (2017), David (2006)

2 manželství

Guy Ritchie (2000–2008), Sean Penn (1985–1989)

Fotografie alb: Sire Records/Warner Bros. Records | Maverick/Warner Bros. Records | Maverick/Warner Bros | Live Nation/Interscope

Popkulturní diva i zastánkyně menšin×

+ zvětšit× zmenšit

Madonnin vliv na moderní kulturu je často přirovnáván k Beatles či Elvisovi Presleymu. Americká zpěvačka významně proměnila popovou scénu, stejně jako otevřela pomyslné kariérní dveře dalším umělkyním. Francouzský profesor z Univerzity v Le Havru Georges-Claude Guilbert ve své eseji z roku 2004 vyzdvihuje Madonnu za její komplexní umělecké vystupování a přirovnává ji k jedněm z nejdůležitějších fenoménů americké kultury. Britský novinář Peter Robinson zase ve svém příspěvku na Guardianu v roce 2011 uvedl, že Madonna ovlivnila popovou kulturu natolik, že kousek její DNA lze najít v každé moderní popové věci.

Španělsky píšící novinář Quico Alsedo z deníku El Mundo v roce 2013 napsal, že Madonna vytvořila početný národ bez území. Americká novinářka Strawberry Saroyanová ve svém článku připomněla, že více než cokoliv jiného je pro Madonnu důležité sdělení, které předává. „Madonnin odkaz je především její schopnost předat sdělení nad rámec hudby a ovlivnit tak životy žen,“ napsala pro deník Salon.

Podle americké kritičky Michiko Kakutaniové je Madonna brána jako kulturní barometr změn. A mnozí ji považují za hlasitou zastánkyni skupin, které bývají ve společnosti ostrakizovány. Jedna z autorek pro Spin Media uvedla, že Madonna změnila společnost díky svému pevnému a nekompromisnímu postoji. O zpěvačce bylo sepsáno několik studií zkoumající její vliv na hudební průmysl, společnost, feminismus, život homosexuálů i sexualitu obecně.

načítám grafiku

Štědrá filantropka×

+ zvětšit× zmenšit

Madonna se aktivně angažuje od roku 2006 v Malawi, kde pomáhá bojovat s hladem, chudobou a špatnou lékařskou péčí. V roce 2006 založila společně s Michaelem Bergem neziskovou organizaci Raising Malawi na pomoc malawským dětem.

Roku 2008 napsala a produkovala dokument s názvem I Am Because We Are o AIDS v této jihovýhodoafrické zemi. A vloni v malawském městě Blantyre otevřela nemocnici The Mercy James Institute for Pediatric Surgery and Intensive Care, pojmenovanou po své adoptované dceři. Je patronkou britské charitativní organizace Children of Peace, pomáhající propagovat mír mezi palestinskými a izraelskými dětmi.

Kromě toho ale údajně podporuje třicítku dalších organizací, včetně Amnesty International. A od roku 2013 vede projekt Art for Freedom, jehož cílem je boj s netolerancí a útlakem prostřednictvím umění.

Jak šel čas s Madonnou×

zobrazit další

Fotografie: Profimedia | ČTK | Shutterstock

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

Další zprávy