Gombitová odstupuje z ankety Největší Slovák, nahradí ji Jozef Gabčík

ČTK ČTK
8. 1. 2019 13:07
Zpěvačku Mariku Gombitovou ve finálové desítce ankety Největší Slovák nahradí Jozef Gabčík, který se v roce 1942 podílel na zabití zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Oznámil to v úterý veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska (RTVS), který anketu pořádá.
Marika Gombitová
Marika Gombitová | Foto: ČTK

Změna je tak výsledkem přání Gombitové, která minulý týden oznámila rozhodnutí přenechat své místo v anketě jiné osobnosti.

"Tvůrci projektu Největší Slovák v RTVS respektují rozhodnutí stálice slovenské kultury Mariky Gombitové," uvedl v tiskové zprávě generální ředitel RTVS Jaroslav Rezník.

RTVS po oznámení Gombitové komunikovala ohledně možnosti jejího vyřazení z ankety s vlastníkem licence na pořad, britskou veřejnoprávní stanicí BBC. Tvůrci programu podle RTVS se změnou souhlasili.

Za Gabčíka, který původně skončil na prvním nepostupovém místě, bude moci veřejnost hlasovat od středy.

Ve finálové desítce jsou také spoluzakladatel Československa Milan Rastislav Štefánik, dále bývalý československý prezident Gustáv Husák, hlavní tvář takzvaného pražského jara v roce 1968 Alexander Dubček, kněz a předválečný politik Andrej Hlinka, cyklista Peter Sagan, slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj, obrozenecký jazykovědec Ľudovít Štúr, zbojník Juraj Jánošík a kněz Anton Srholec.

Hlasování skončí 1. května, kdy bude vyhlášen vítěz ankety.

Video: Výběrem lidí nejsem nadšen, ani překvapen, Slováci neznají dějiny, říká Martin M. Šimečka

Já bych dal na první místo Rastislava Štefánika, výběrem lidí nejsem nadšen, ani překvapen, Slováci neznají dějiny, říká Martin M. Šimečka | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 10 minutami

Skokani Kožíšek i Sakala postoupili v Klingenthalu z kvalifikace

Oba čeští skokani na lyžích Čestmír Kožíšek i Filip Sakala postoupili do nedělního závodu Světového poháru v Klingenthalu. Kožíšek skočil v kvalifikaci 123 metrů a obsadil 35. místo, Sakalův skok byl o šest metrů kratší a český reprezentant skončil pětačtyřicátý, o jedinou pozici za lídrem SP Danielem-Andrém Tandem z Norska. Zvítězil Rakušan Stefan Kraft.

Další zprávy