Foto: Magický hornický region Krušnohoří. Toto jsou místa, která se dostala do UNESCO

Štola Země zaslíbená v Hornické krajině Mědník.
Na seznam světového dědictví UNESCO přibylo celkem 22 míst v česko-německém příhraniční. Českou část reprezentují Hornická krajina Jáchymov, Hornická krajina Abertamy - Boží Dar - Horní Blatná, Rudá věž smrti, Hornická krajina Krupka a Hornická krajina Mědník.
Díky odkrytému terénu a dobré přístupnosti je Mědník unikátním studijním prostorem, kde je možné sledovat jednotlivé historické etapy odkrývání ložiska od drobných povrchových dobývek po šachty a štoly s podzemními dobývkami.
Odborník na hornictví Ivan Cáder ve štole Země zaslíbená. Cáder je legendou svého oboru, provozuje prohlídkové štoly a expozice minerálů na Mědníku, a patří mezi největší propagátory Krušných hor a místní doly.
Krušné hory jsou ale zajímavé nejen svou industriální historií, ale také obnovenou přírodou s nádhernými výhledy. Zobrazit 20 fotografií
Foto: Michaela Dusíková, Roman Erlitz, archiv Offroadsafari
Magazín Magazín, Offroadsafari.cz
7. 7. 2019 11:41
Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří čítající na 22 míst v Česku a Německu se v sobotu stal oficiální součástí světového dědictví UNESCO. V Česku mezi ně patří Hornická krajina Jáchymov, Hornická krajina Abertamy - Boží Dar - Horní Blatná, Rudá věž smrti, Hornická krajina Krupka a Hornická krajina Mědník. Krušnohorský hornický region podává jedinečné svědectví o vlivu české a saské těžby rud pro rozvoj důlních a dalších souvisejících technologií.

Od renesance až do 20. století byly Krušné hory významným centrem, odkud se šířily hornické inovace do celého světa - ať už se to týkalo čerpání důlních vod či zpracování rud v hutích, nebo tvorby geologických map, příruček a učebnic či založení nejstarší dosud existující báňské vysoké školy na světě ve Freibergu z roku 1765.

Do významné české hornické oblasti pořádá pravidelné expedice také organizace Offroadsafari, která zájemcům ukazuje nejen tajemné štoly, ale také nádhernou přírodu. Vypráví jim příběhy okolní dechberoucí krajiny i místních obyvatel.

Za netradičními vyjížďkami stojí Martin Bareš, který měl vždy nejen blízko ke Krušným horám, ale také k terénním autům. "To takhle zorganizujete s kamarády pár víkendů v Krušných horách, jezdíte offroady, hledáte kešky, jíte a pijete, vyprávíte jim příběhy místních lidí a krajiny. A zrodí se nápad," píše na webu. 

Dnes má tým osm členů, z toho pět z nich dělá průvodce. Vypravují se do okolí Českého středohoří, Mostecka a právě Krušných hor. 

 

Právě se děje

Další zprávy