Ženský ideál, indiáni, Praha před 30 lety. Pět nejpopulárnějších galerií roku v rubrice foto

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
31. 12. 2016 9:05
Nová rubrika o fotografii a fotografování funguje na Aktuálně.cz od září. Pojďte se podívat, které články byly u čtenářů zatím nejoblíbenější. První příčku v top 5 si vydobyla fotogalerie o tom, jak retušérky z osmnácti různých zemí dostaly za úkol upravit fotku obyčejné ženy tak, aby lépe odpovídala tamnímu ideálu krásy.
Foto top 5
Foto top 5 | Foto: Aktuálně.cz

1. Udělejte ji hezčí! Retušérky z různých zemí dostaly za úkol upravit fotku obyčejné ženy

Co se stane, když oslovíte 18 grafiček z nejrůznějších států světa a požádáte je, ať vylepší fotku normální mladé ženy, aby byla atraktivnější pro obyvatele jejich země? Výsledky experimentu jsou zajímavé, překvapivé a svým způsobem i alarmující. 

2. Krásná země šlapek, zlatokopů a zkrachovalců. Takové jsou Sudety na fotkách Jaroslava Kučery

Jaroslav Kučera (70) říká, že má rád na fotografování drsné počasí. A také má rád před objektivem drsné lidi. Když fotil v pohraničí, přidalo se k tomu ještě drsné životní prostředí a také krajina, jejíž malebnost se tvrdě střetává s průmyslem a lidskou bezohledností.

3. Nechte se okouzlit. Na fotkách z mezinárodní soutěže v italské Sieně je svět krásný

V italské Sieně vyhlásili vítěze prestižní mezinárodní fotosoutěže Siena International Photography Awards. Na fotkách špičkových fotografů ze 130 zemí je svět nádherný. Přesvědčte se sami.

4. Kdepak Vinnetou! Podívejte se do tváří skutečných indiánů na snímcích Edwarda Curtise

Mohla by to být otázka pro televizní kvíz: Kdo byl reálnou předlohou pro postavy fotografů, které se často mihnou jako vedlejší role ve westernech? Odpověď zní: přítel amerického prezidenta Theodora Roosevelta, fotograf a antropolog Edward S. Curtis. Tento muž na přelomu 19. a 20. století skutečně zaznamenával život a tváře dávných indiánů.

5. Těchto 30 fotek vám odečte 30 let. Přeneste se do ulic Prahy v roce 1986. Poznáte se?

Od roku 1986 se toho v Praze změnilo dost. Třeba lítačka. Tehdy to byla vojenská hlídka, často pochodující po náměstí Republiky, dnes je to název pro tramvajenku. Pojďte se podívat do ulic Prahy před třiceti lety a posuďte sami: je stejná, nebo jiná? 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy