Udělejte ji hezčí! Retušérky z různých zemí dostaly za úkol upravit fotku obyčejné ženy

Programy na úpravu fotek svedou cokoliv. Jako by to ani nebyla tatáž žena
Originál versus Argentina.
Originál versus Kolumbie.
Originál versus Čína.
Originál versus Egypt.
Foto: Superdrug online doctor
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 11. 2016 9:05
Co se stane, když oslovíte 18 grafiček z nejrůznějších států světa a požádáte je, ať vylepší fotku normální mladé ženy, aby byla atraktivnější pro obyvatele jejich země? Výsledky experimentu jsou zajímavé, překvapivé a svým způsobem i alarmující.

Cílem studie, kterou nechal zpracovat webový magazín Superdrug Online Doctor, bylo údajně „přispět k lepšímu porozumění nereálných ideálů krásy a ukázat, ve kterých částech světa je tlak těchto nereálných představ na ženy největší“. Výsledky se pak začaly virálně šířit po internetu. (Což byl pravděpodobně skutečný cíl experimentu.)

Nicméně výsledek je pozoruhodný – zejména proto, že zadavatelé s žádostí o retuš fotky záměrně oslovili ženy. „Chtěli jsme zachytit ženský pohled na to, co jejich kultura shledává atraktivním,“ říkají autoři. „Některé retušérky figurantku jen lehce zeštíhlily, jiné ji však změnily zcela k nepoznání.“

Změny se týkaly všeho: barvou vlasů počínaje a poměrem mezi obvodem pasu a boků konče. Zvláště grafičky z některých evropských a asijských zemí se dostaly ke vzhledu, který je na hranici anorexie, nebo možná i za ní. Nejdivočejší úpravy v tomto směru provedly retušérky z Číny a z Itálie. Poměrně rozumně naopak přistoupila k zadání specialistka ze Španělska. V experimentu byly osloveny různé grafičky na volné noze. Ve čtyřech případech z osmnácti na snímcích pracoval muž, návrhy na změny mu ovšem musela připravit žena.

A co si z toho všeho vzít?

Za prvé: sjednat si retušéra nebo grafika přes stránky s nabídkou práce na webu může být někdy pořádný průšvih. Některé kreace jsou opravdu ubohé a stěží se chce věřit, že za něco takového by někdo zaplatil.

Za druhé: programy na úpravu fotek dokážou ledacos a bohužel s jejich přispěním vznikají nereálné ideály krásy, které pořádně deformují naše vnímání těla, ať už jsme z Číny, Itálie nebo třeba ze Sýrie.

A za třetí: fotografie je skvělým nástrojem pro virální marketing, pokud se správně použije.

(Autoři projektu povolili publikování výsledků a fotek.)

 

Právě se děje

před 40 minutami

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy