Zdá se, že jsme svědky vývojového skoku, během nějž bezzrcadlovky postupně převládnou nad zrcadlovkami klasické konstrukce. Zprávy ze zákulisí fotoprůmyslu, které shromažďuje několik specializovaných serverů, naznačují, že Kromě Sony, Nikonu a Canonu si na velmi nadějně se rozvíjející část trhu brousí zuby také Panasonic. I on se údajně chystá ještě letos na podzim představit plnoformátovou bezzrcadlovku. Mohl by přitom využít velké technické zkušenosti, které má s přístroji s menším snímačem formátu Micro 4/3. A svůj fotoaparát chce zřejmě předvést i firma Zeiss, která se dosud orientovala na výrobu objektivů a optiky.
Zdá se, že tak začíná válka profesionálních bezzrcadlovek, při které půjde o dělení trhu. Bezzrcadlovky se zbavují mechanických součástí, které digitální fotoaparáty zdělily od klasických kinofilmových zrcadlovek - především sklopného zrcadla a optického hranolu.
Díky tomu mohou být nové fotoaparáty menší, tenčí, fotí větší rychlostí, a mohou navíc využívat zcela tichou elektronickou závěrku, což je důležité v případech, kdy fotograf pracuje na místě, kde by cvakání spouště rušilo.
Bezzrcadlovky jako první uvedl na trh před deseti lety Panasonic s Olympusem, a to v rámci systému Micro 4/3, který má menší snímač než plnoformátové fotoaparáty. První bezzrcadlovkou byl Panasonic Lumix DMC-G1.
V plnoformátový digitální fotoaparát bez zrcadla a s elektronickým hledáčkem pak první uvěřilo Sony. To přišlo 16. října 2013 s modelem A7 a stále více se potvrzuje, že to byl od něj vizionářský krok.
S čím teď přichází Canon?
Stejně jako kdysi Sony a nedávno Nikon, uvádí nyní i Canon nový bajonet - tedy nový systém upevnění objektivu na tělo fotoaparátu -, nesoucí v tomto případě označení RF. Umožní konstruktérům vyrábět objektivy, které ke snímači propustí více světla.
K novému systému bude samozřejmě dostupný také adaptér, aby bylo možné používat starší objektivy. Bez něj by to nešlo, staré objektivy na nový bajonet jinak nasadit nepůjdou.
Společně s novou bezzrcadlovkou EOS-R představil Canon také čtyři nové objektivy určené speciálně pro ni: základní zoom 24-105mm f/4, vysoce světelný zoom 28-70mm f/2 a pevné objektivy 50mm f/1.2, a 35mm f/1.8 Macro. Už zde je vidět, že objektivy jsou skutečně velmi světelné, a potvrzují se tak přednosti nového bajonetu s větším průměrem.
Nový Canon EOS R bude mít snímač o rozlišení 30,3 megapixelu (konkurenční Sony A7R III má 42,4 megapixelu a Nikon Z7 45,7 megapixelu). Výrobce slibuje nejrychlejší zaostřování ve třídě profesionálních bezzrcadlovek, špičkovou schopnost ostřit i za tmy a de facto neomezený počet zaostřovacích bodů.
Na druhou stranu renomované fotografické servery jako DPreview uvádějí, že nový Canon opět bude mít o něco menší expoziční pružnost snímače, než má konkurence. (Expoziční pružnost je schopnost vykreslit detaily ve světlech a stínech i při extrémním konstrastu fotografované scény a Canon je v tomto parametru už delší dobu jen průměrný.)
Dalším překvapením je, že nový Canon nemá stabilizaci obrazu na snímači v těle přístroje, ale jen v objektivech. Sony i Nikon stabilizované snímače mají. Výhodou stabilizace v těle je, že obraz může být neroztřesený i s nestabilizovanými objektivy. Navíc to otevírá cestu k duální stabilizaci, při které spolupracuje stabilizátor objektivu a v těle přístroje. "Z ruky" se pak dají pořídit snímky, na které by jinak fotograf potřeboval upevnit fotoaparát na stativ.
Dalším překvapením je, že podle DPreview má nový Canon low-pass filtr (odstraňuje takzvané moaré - tento jev znáte z například z televize jako nepříjemné míhající se obrazce, které se objevují, když má někdo například jemně károvanou košili či sako). Low pass filtr totiž zároveň mírně snižuje ostrost snímku a moderní fotoaparáty už ho obvykle nemají. Řeší problém softwarově.
Bezzrcadlovky mají výhodu v tom, že nemusí čekat na sklápění zrcátka, a mohou proto fotit rychleji. U nového Canonu to zatím firma příliš nevyužívá. Osm snímků s pevným zaostřením, pět snímků s průběžným přeostřováním na cíl a tři s průběžným zaostřováním a zvýšenou přesností - to jsou parametry, které zvládají často i zrcadlovky. Pro srovnání, vlajková loď Sony - model A9 - dokáže udělat 20 snímků za sekundu.
EOS-R je však však model, se kterým Canon vstupuje do pro něj nového segmentu. Je pravděpodobné, že brzy přijde s další a výše postavenou bezzrcadlovkou. Pokud jde o hierarchii modelů (představte si ji jako v automobilovém světě řazení modelů Fabia-Rapid-Octavia-Superb), Canon EOS-R se zdá být spíše alternativou k plnoformátové zrcadlovce Canon 6D. A ta je, použijeme-li automobilovou analogii, mezi plnoformátovými zrcadlovkami onou fabií - je levná, ale nenabídne toho tolik jako vyšší modely.
Řazení mezi nižší plnoformátové modely odpovídá i odhadovaná cena. Fotoaparát by se měl na trhu objevit v říjnu. Podle dostupných informací by v USA mělo stát tělo bez objektivu něco kolem 2 300 dolarů - tedy v přepočtu kolem 50 tisíc korun (v Česku bývají ceny obvykle vyšší než v USA).