Výstava v centru Olomouce připomíná rok 1968. Jedná se v podstatě o ilegální snímky, říká fotograf

ČTK ČTK
16. 8. 2018 11:56
Průběh okupace v roce 1968 zachycují dobové fotografie na 12 panelech, které byly instalovány na Horním náměstí v centru Olomouce. Výstava nazvaná Sedm olomouckých dnů roku 1968 čítá šest desítek autentických fotografií, které uspořádal historik Miloslav Čermák. Na Horním náměstí bude k vidění do 21. srpna.
Fotograf Miloš Čermák s knihou Olomouc v roce 1968, jejímž je spoluautorem. Nyní vystavuje své snímky na Horním náměstí.
Fotograf Miloš Čermák s knihou Olomouc v roce 1968, jejímž je spoluautorem. Nyní vystavuje své snímky na Horním náměstí. | Foto: ČTK

"Jedná se v podstatě o ilegální fotografie, které jsem v následné době normalizace dvacet let schovával. Na veřejnost se dostaly až po sametové revoluci," uvedl Čermák. Spolu s Čermákem pořídil v roce 1968 snímky také tehdejší fotograf Vlastivědného ústavu Jaroslav Juryšek i další, neznámí autoři.

Problematice okupace z roku 1968 se Čermák věnoval od samého počátku. Sborník statí a dokumentů, který uspořádal v roce 1969, vyšel až v roce 1990 pod názvem Sedm olomouckých dnů roku 1968.

Další publikace, pojmenovaná Olomouc v roce 1968, je tři roky stará a poslední kusy jsou nyní v prodeji v informačním centru v podloubí radnice. V knize jsou rovněž publikovány všechny vystavené fotografie. Dokumenty a archiválie, které historik Čermák uchoval, jsou nyní shromážděny ve Státním okresním archivu v Olomouci.

"Tehdejší doba znamenala rozmach občanské společnosti a byla závanem všenárodní euforické naděje. Sovětské tanky tyto naděje rázně utnuly," podotkl primátor a ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD).

 

Právě se děje

Další zprávy